M-toluik asit molekülünün yapısının titreşim spektroskopisi yöntemiyle deneysel ve teorik olarak incelenmesi
The experimental and theoretical investigation of the structure of m-toluic acid molecule by vibrational spectroscopy
- Tez No: 335411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada ilk olarak molekül titreşim spektroskopisi, moleküler titreşimler, moleküler enerji için kuramsal hesaplama yöntemleri ve Gaussian 09 programı hakkında genel bilgi verilmiştir. Aynı zamanda teorik bölümde kullanılan metotlar ve deneysel bölümde kullanılan materyaller incelenmiştir. M-Toluik asit molekülünün moleküler yapısı ve titreşim frekansı deneysel ve teorik olarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Raman ve infrared spektrumları, teorik ve deneysel olarak elde edilmiştir. Gaussian 09 programıyla 6-311++G(d,p) baz setinde yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılmıştır. Molekülün uygun geometrisi, kartezyen koordinatları, bağ uzunlukları, bağ açıları, korelasyon grafiği, titreşim frekansları ve NBO analizleri hesaplanmıştır. Titreşim frekans değerleri deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda molekülün fiziksel ve kimyasal yapısı, moleküller arasındaki etkileşmeleri incelenmiştir. Yaptığımız çalışma sonucunda hesaplanan teorik ve deneysel veriler arasında iyi bir uyum olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, general information was given about methods of the theoretical calculation for molecular energy, molecular vibration spectroscopy, and molecular vibration and Gaussian 09 program. The used methods in the theoretical part and the used materials in the experimental part of our study were also examined. The molecular structure and vibrational frequency of m-toluic acid molecule have been examined experimentally and theoretically and have been analyzed. Raman and Infrared spectrum were found theoretically and experimentally. The density functional theory (DFT) was used with the 6-311++G(d,p) basis set in the Gaussian 09 programme. The appropriate geometry, the cartesian coordinates, bond lengths, bond angles, correlation plots, vibration frequencies and natural bond orbital (NBO) analysis of molecule was calculated. The values of vibration frequencies were compared with experimental data. As a result of these comparisons, the physical and chemical structures of molecules, the interactions between the molecules were determined. In this study, it has been observed good agreement between experimental and theoretical data.