Bazı schiff bazlarının kalay ( 11 ) uranıl ( 11 ) komplekslerinin sentezleri ve komleks oluşum kinetiklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 38341
  2. Yazar: ABDURRAZAK DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
BAZI SCHIFF BAZLARININ KALAY(II) URANIL(II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZLERİ VE KOMPLEKS OLUŞUM KİNETİKLERİNİN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Abdurrazak DİLMAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 1995 ÖZ Schiff bazları, m-klorfenilsalisilaldimin, m-toluidinsalisilaldimin, m-anisidinsalisilaldimin ve m-nitrofenilsalisilaldimin etilasetatta hazırlandı. Bu Schiff bazlarının kalay(II) ve uranil(II) kompleksleri sentezlendi ve yapılan İR, UV-Görünür bölge spektrumlannın incelenmesi, magnetik suseptibilite ve elementel analiz sonuçlan ile belirlendi. Çalışılan komplekslerin oluşum kinetikleri spektrofotometrik yöntemlerle incelendi. m-nitrofenilsalisilaldiminuranil(II), m-nitrofenilsalisilaldiminkalay(II) kompleksi ve m-toluidinsalisilaldirninuranil(II) komplekslerinin kinetik parametreleri çalışılamadı, m-anisidinsalisilaldiminkalay(II) kompleksi en hızlı; sonra sırasıyla m-toluidinsalisilaldiminkalay(II) m-klorfenilsalisilaldiminkalay(II) ve m-anisidinsali- silaldiminuranil(II) kompleksinin oluştuğu gözlendi. Kinetik parametrelerin incelenmesi sonucu kompleksleşmenin asosiyatif mekanizma ile yürüdüğü (As* negatif) görüldü. Komplekslerin yapılannın incelenmesi sonucu yapıda bir metal atomuna karşılık iki tane Schiff bazı olduğu (ML2) bulundu. İR sonuçlan incelendiğinde yapıda merkez atomuna bağlı veya kristal suyu şeklinde su bulunduğu gözlendi. Hesaplanan hız sabitleri'nin m- anisidinsalisilaldiminkalay(ll), m-toluidinsalisilaldiminkalay(ll), m-klorfenil- salisilaldiminkalay(II), m-anisidinsalisilaldimin uranil (II), m-klorfenil- salisilaldiminuranil(II) azalış sırasını izlediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SOME SCHIFF BASE COMPLEXES OF TIN(II), URANYL(II) AND KINETICS OF COMPLEXATION (M.Sc. Thesis) Abdurrazak DİLMAÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 1995 ABSTRACT Schiff bases namely m-chlorphenlsalicilaldimine, m-toluidine salicylaldime, m-anisidinesalicylaldimine and m-nitrophenyl salicylaldimine were prepared in ethylacetate. Tin(II) and uranly(II) complexes of these Schiff bases were synthesized and their structures were examined by IR, UV.Vis. spectra, magnetic susceptibilty and elemental analysis. The formation kinetics of these complexes were analyzed by spectrophotometric methods. The examination the kinetic parameters of m-nitrophenylsalicylal- dimineuranyl(II), m-nitrophenylsalicylaldiminetin(II) and m-koluidinsalisilal- diminuranilat (II) were not possible. The rates offormation of the complexes decrease in the following order, m-anisidinesalicylaldiminetin(II), m-tolui- dinesalicylaldiminetin(II), m-chlorphenylsaliclaldiminetin(II) and m-ani- sidinsalicylaldimineuranyl(II). Kinetic parameters observed show that the formation of complexes are performed by associative mechanism (AS*