Elmalı dağı (Kayseri) ve çevresinin florası
Flora of Elmalı mountain (Kayseri) and its surroundings
  1. Tez No: 335410
  2. Yazar: İSMAİL BAYRAM GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Elmalı Dağı (Kayseri) ve Çevresinin florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Enlem ve boylam dereceleri göz önüne alınarak yapılmış olan Davis?in (1965) Grid kareleme sistemine göre, araştırma alanı B5 karesindedir. Elmalı Dağı Kayseri?nin kuzeydoğu kısmında konuçlanmıştır. Araştırma alanının yüksekliği yaklaşık 1150-1800 m arasındadır. 2010-2013 yılları arasında araştırma alanından toplam 765 bitki örneği toplanmıştır. Araştırma bölgesin de 65 familya, 245 cins ve 465 (287 tür, 109 alttür, 69 varyete) takson tespit edilmiştir. Toplam taksonlardan 1 tanesi Pteridophyta bölümüne aitken, geriye kalan 464 takson ise Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnospermeae alt bölümü 3, Angiospermeae alt bölümü ise 461 taksona sahiptir. Sırasıyla, Angiospermae alt bölümüne ait olan taksonların 397?si Dicotyledonea, 64?ü Monocotyledonea sınıfında yer almaktadır. Araştırma bölgesinde toplam 26 kültür bitkisi belirlenmiş, fakat bu türler flora listesine dahil edilmemiştir. Endemik bitki sayısı ise 73 (15.7 %)? tür. Fitocoğrafik bölgeler içindeki taksonların dağılımı şu şekildedir: Iran?Turan elementi 144 (30.97 %), Avrupa-Sibirya elementi 22 (4.73 %), Akdeniz elementi 35 (7.52 %). En geniş altı familya ve takson sayıları şu şekildedir: Asteraceae (75), Fabaceae (49), Lamiaceae (39), Caryophyllaceae (32), Brasicaceae (24), Poaceae (19). En geniş yedi cins ve takson sayıları ise şöyledir: Astragalus (12), Salvia/Dianthus/Scorzonera/ Centaurea (8), Veronica/Achillia (6). Bu çalışma sonucunda, Elmalı Dağı (Kayseri) ve Çevresinin flora listesi elde edildi ve bazı bitkiler Erciyes Üniversitesi Herbaryumuna kazandırıldı. Ayrıca; bu çalışma gelecekte Kayseri ve Türkiye florasını yazmak için bir referans olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine Flora of Elmalı Dağı (Kayseri) and its surroundings. According to Grid Square System of Davis (1965), the research area which has been established by considering the latitude and longitude degrees is in the B5 square. Elmalı mountain is located in the northeast side of Kayseri. The altitude of the research area is in 1150-1800 m. Between 2010-2013, a total of 765 plant specimens were collected from the research area. The flora of research region was identifed 65 families, 245 genera and 465 taxa (287 species, 109 subspecies and 69 varieties). The remaining 464 taxon is belong to Spermatophyta division, while 1 out of the total taxon is belong to Pteridophyta division. Gymnospermae subdivision has 3 and Angiospermae subdivision has 461 taxon. Respectively, 397 of the taxa are in the Dicotyledoneae class, 64 of the taxa are in Monocotyledonea class, which belong to Angiospermae subdividion. In research region, total 26 cultivated plant species were determined, but these species were not included in flora list. The number of endemic plants is 73 (15.7 %). The distribution of taxa within the phytogeographical regions is as follows: Irano ?Turanian elements 144 (30.97 %), Euro?Siberian elements 22 (4.73 %), Mediterranean elements 35 (7.52 %). The largest six families and taxon numbers are as follows: Asteraceae (75), Fabaceae (49), Lamiaceae (38), Caryophyllaceae (32), Brasicaceae (24), Poaceae (19). The largest seven generea and taxon numbers are as follows: Astragalus (12), Salvia/Dianthus/Scorzonera/Centaurea (8), Veronica/Achillia (6). At end of this study, flora list of Elmalı Mountain (Kayseri) and its surrounding were obtained and some plants were brought in Herbarium of Erciyes University. Moreover; this study can be used as a referance to write flora of Kayseri and Turkey in future.