Finding the ethnical identity of human face
İnsan yüzünden etnik kimlik bulma
- Tez No: 335457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, bir insanın yüzünden etnik kimliğini bulabilme işlemi incelenmiştir. Gözler, burun, ağız, ten rengi gibi yüz parçaları yüzün tanımlanabilmesi için kullanılmıştır. Buna ek olarak, C# ve Luxand gibi yazılımlar da yine, yüzün parçalarının doğru tayin edilmesi ve hesaplanması için kullanılmışlardır. Ortaya çıkan bu hesaplama, yüz parçalarının bölümlere ayrılması ve boyutlarının hesaplanması için çok önemli ve gereklidir çünkü, ancak yapılan bu hesaplama yüzün şekli, uzunluğu ve rengi hakkında temel fikri verir. Bir insan yüzünden onun etnik kimliğini tanımlamak ve bulmak için en önemli gereksinimler, yüzün şekli, uzunluğu ve cilt rengidir. Bunları bulduktan sonra, bir insanın etnik kimliği de kolayca bulunabilir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular tezin istenilen biçimde amacına ulaştığını gösterir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, how to find a human being?s ethnical identity from his/her face is analyzed. Parts of the face like eyes, nose, mouth, skin colour are used for defining the face. In addition to this, some programs like C# and Luxand are also used in correctly defining and calculating the facial parts. This calculation is very important and necessary in fractionating the human face and finding the dimensions of members of the face, because it gives the main idea about the shape, length and colour of face. The most important issues in determining and finding the ethnical identity of human face are shape, length and skin colour of the face. After finding these items the ethnical identity of a human can easily be found. The evidence found after working in this thesis is shown that the thesis has reached its aim willingly.