A client-server architecture for live video streaming using object relational database
Nesne tabanlı veritabanı kullanılarak canlı video akışı için bir istemci-sunucu mimarisi
- Tez No: 335473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez canlı video akışı üstüne yoğunlaşarak ve ilişkisel veritabanı aracılığı ile bir istemci-sunucu mimarisi önermekte ve aynı zamanda klasik canlı video akış yaklaşımlarını inceleyerek, bu yaklaşımların performans, kalite gibi sorunlarını incelemektedir. Tezin diğer bir amacı ise ilişkisel veritabanını kullanarak verinin daha hızlı depolanması ve çekilmesi, daha iyi veri indirme süresi sunması ve gereksiz veri başlıklarını engellemesi noktasında bir istemci-sunucu mimarisi oluşturmaktır. Bu mimari sayesinde gömülü sistemler ve İnternet tabanlı akıllı TV uygulamaları gibi farklı konumlardan veriye erişim mümkün olmaktadır. Bu çalışma, iki farklı canlı video akış yaklaşımını test eden bir Windows masaüstü uygulaması da içermektedir. Uygulama, TCP soketleri kullanılarak gerçekleştirilen klasik canlı video akışı ile ilişkisel veritabanı kullanarak yapılan istemci-sunucu tabanlı canlı video akışını karşılaştırmaktadır. İlişkisel veritabanı kullanılan yaklaşımda MySQL veritabanı yönetim sistemi ve Apache web sunucusu kullanılmıştır. Tez uygulaması farklı sayıdaki kullanıcılarla ve çerçeve oranı, depolama boyutu, resim kalitesi gibi çeşitli parametrelerle test edilmiştir. Test sonuçları, test ortam verileri ile birlikte sunulmuştur. Özetle bu tez, web ve veritabanı sunucusunu kullanarak daha iyi bir istemci-sunucu canlı video akış çalışması üretmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on live video streaming and offers a new approach based on client-server architecture using relational database. The thesis also analyzes the traditional live video streaming concepts and challenges such as performance problems. On the other hand, this study aims to implement client-server architecture in order to gain performance and provides a faster retrieval and storing time, better download time with minimum metadata by using relational database. This architecture also provides multiple accesses on different domains like embedded devices, Internet based smart TVs etc. The study also covers a Windows desktop application which consists of two live video streaming approaches. Implementation tries to compare traditional video streaming using TCP sockets and client-server model using relational database. MySQL and Apache web server were used to support the thesis proposal. Implementation was tested with various amounts of clients and parameters such as frame rate, buffer size and picture quality. Test results and conditions were also included in the thesis text. Briefly, this thesis tries to provide a better client-server live video streaming solution using the abilities of web and database servers.