Aydın ili incir bahçelerinde Silba adipata McAlpine (=Lonchaea aristella Becker) (Diptera: Lonchaeidae)'nın yayılışı, popülasyon değişimi ve zarar oranının belirlenmesi
Determination of distribution, population fluctuations and damage density of Silba adipata McAlpine (=Lonchaea aristella Becker) (Diptera: Lonchaeidae) in fig orchards in Aydın
  1. Tez No: 335533
  2. Yazar: EŞREF TUTMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Silba adipata McAlpine (Diptera: Lonchaeidae)?nın Aydın ilinde Ficus carica cv. Sarılop ve Ficus carica cv. Caprificus ağaçlarında, 2011-2013 yılları arasında yayılışı, bulaşma derecesi, doğal düşmanları, popülasyon değişimi ve iki tip çekici besin tuzağının etkinliği araştırılmıştır. Aydın?ın tüm ilçelerinin S. adipata ile bulaşık olduğu saptanmıştır. Zarar oranı Sarılop incir çeşidinde 2011, 2012, 2013 yıllarında sırasıyla % 3.53, % 2.06 ve %3.40, Bursa siyahı çeşidinde 2013 yılında % 10.0 olarak belirlenmiştir. En etkili Hexanol+Amonyumsülfat (%2)+incir sütü içeren tuzak bulunmuş, bu tuzak Sarılop incir bahçesinde Hexanol+Amonyumsülfat (%2) içeren tuzaklardan 66 kat, erkek incir bahçesinde ise 39 kat daha fazla birey yakalamıştır. İncir sütlü tuzaklarda dişi/erkek oranı 2.3 , incir sütü bulunmayan tuzaklarda 1.29 olmuştur. Tuzaklara erginler mayıs başından kasım sonuna kadar yakalanmıştır. Popülasyon 2011-2012 yıllarında Sarılop bahçesinde en yüksek seviyeye temmuz ayında, erkek incir bahçesinde ise eylül ayında ulaşmıştır. Toplam larva gelişme süresi 8.18 ±1.35gün, pupa açılma süresi erkekte 7.85± 0.13, dişide 7.83± 0.13 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the degree of infestation, natural enemies, the adult population fluctuation of Silba adipata McAlpine (Diptera: Lonchaeidae) and effects of two types of attraction bait traps were investigated on Ficus carica cv. Sarılop and Ficus carica cv. Caprificus trees in Aydın, between 2011?2013 years. It was determined that all districts of Aydın were infested with S. adipata. In the years 2011, 2012 and 2013, the damage in Sarılop variety was determined as 3.53, 2.06 and 3.40 %, respectively. The damage rate was 10.0 % in Bursa black variety in 2013 year. The most effective trap was contained Hexanol, Ammoniumsulfate (%2) and fig milky exudation. This trap was effective 66 times and 39 times more comparing to Hexanol and Ammoniumsulfate (%2) mixture in Sarılop and caprificus orchards, respectively. The female/male ratio was higher in the trap with fig milky exudation (2.3) than without fig milky exude trap (1.29).The flies were captured to traps from the beginning May until the end of November. The number of maximum adult trapped was the highest in July in Sarılop and in September in caprificus orchard.Total larval development time was 8.18 ±1.35 days, and the pupae development time were 7.85± 0.13 days for male and 7.83± 0.13 days for female.