Sarılop incir çeşidinde farklı göz yoğunluğunda kış budama uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
Effect of different intensity bud pruning practices on yield and quality in Sarılop fig cultivar
  1. Tez No: 596790
  2. Yazar: MEHMET ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizin tarımsal geliri açısından önemli bir yere sahip olan Sarılop incir çeşidiyle kurulu meyve bahçelerinde budama uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Temel meyvecilik yetiştirme tekniklerinde önemli bir yere sahip olan kış budama uygulamaları, verim ve kalite açısından önemlidir. İncir üreticileri tarafından, kış budama uygulaması olarak goble şekil budaması yapılan ağaçlarda klasik budama(dip sürgünlerin, zarar gören ve karmaşık yapı oluşturan dalların kesilmesi, fazla yıllık sürgünlerin çıkarılması, ağaç taç yapısının korunması) işlemlerini gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada amaç; incir bahçelerinde uygulanan goble şekil budamasına ek olarak, farklı göz yoğunluğu kış budama uygulamalarının bitki gelişimi, meyve verim ve kalitesi üzerine etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada ülkemiz incir üretim plantasyonunun yoğun bir kısmını oluşturan Sarılop incir çeşidi seçilmiştir. Bu amaçla Aydın İli İncirliova İlçesinde bulunan İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Merkez İşletmesinde 2015 yılında 6x4 m aralıklarla dikilmiş Sarılop incir bahçesi kullanılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre, her bir uygulama 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 3 ağaç olacak şekilde kurgulanmış olup; üç farklı göz yoğunluğunda kış budaması(B3, B5 ve B7) ve iki ayrı kontrol uygulaması(Bk, B0) yer almıştır. Buna göre; kontrol uygulaması Bk(hiç budama yapılmayan) ve B0(uç alma yapılmayan uygulama) ile B3=3 göz/sürgün, B5=5 göz/sürgün, B7=7 göz/sürgün olacak şekilde toplam 5 farklı uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kuru incir meyvesi hurda çatlak ve normal meyve olarak incelenmiş uygulamalar arası farklılık göstermekle birlikte kuru normal(sağlam) meyve oranı en yüksek B7 uygulaması için % 74,49 çıkmış, bunu B5 takip etmiştir. Hurda oranı en yüksek Bk kontrol uygulamasında %52,53 en düşük % 17,28 ile B3 uygulamasında meydana gelmiştir. Toplam kuru meyve verimi 11,34 kg/ağaç ile en yüksek B7 uygulamasında en düşük 6,91 kg/ağaç ile B3 uygulamasında gerçekleşmiştir. Dekara verim en yüksek B7 uygulamasında 476,29 kg olarak meydana gelmiştir. Normal meyvede kalite sınıflandırmasına göre B7'de % 60,95 Ekstra Sınıf ürün elde edilmiş, B7'yi % 55,58 ile B5 takip etmiş olup, en düşük % 16,49 ile Bk'da gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Sarılop fig variety which has an important place in terms of agricultural income of our country are needed pruning aplications in the orchards established. Winter pruning, one of the basic fruit growing techniques, as in other fruit species; fig production is also important in terms of yield and quality. Fig producers are performing as a winter pruning application, classical pruning (cutting of bottom shoots, damaged and complex branches, removal of more than annual shoots, protection of tree crown structure)operations on trees where goble shape pruning is performed. The purpose of this study; In addition to goble shape pruning applied in fig orchards, the different eye density is to reveal the effect of winter pruning applications on plant growth, fruit yield and quality. In this study, Sarılop Fig variety was chosen which forms a large part of our country's fig production plantation. The study was initiated in 2019. In 2015, the fig garden, which was formed from trees planted at 6x4 m intervals, was used in the Fig Research Institute. According to the randomized block design, each application was designed with 3 replicates and 3 replicates per repetition; winter pruning (B3, B5 and B7) and two separate control applications (Bk, B0) were performed at three different eye intensities. According to this; control application Bk (no pruning) and B0 (no tip taking application) B3 = 3 eyes / shoot, B5 = 5 eyes / shoot, B7 = 7 eyes / shoots were performed in a total of 5 different applications. At the end of the study, when the dried fig fruit was examined as scrap crack and normal fruit, the difference between blocks was found to be 74,49 % for the highest B7 application, followed by B5 application. The highest scrap rate in the Bk control application was 52.53 % and the lowest was 17.28 % in B3 application. Total dry fruit yield was 11.34 kg / tree with highest B7 application and lowest 6.91 kg / tree with B3 application. The highest yield per decare was 476,29 kg in B7 application. According to the quality classification of the normal fruit, B7 has an Extra Grade product of 60.95 %, followed by B5 with 55.58 %, and the lowest was in Bk with 16.49 %.