Karçal Dağları (Artvin)'nın herpetofaunası
The herpetofauna of Karçal Mountains
- Tez No: 476184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye bulunduğu konum itibariyle farklı coğrafik, jeolojik ve zoocoğrafik bölgeleri bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye'nin kuzeydoğu köşesinde yer alan Artvin ili, bulunduğu yer ve bölgenin kendine has yapısından dolayı çok değişik özelliklere sahiptir. Bu ilin sınırları içerisinde yer alan Karçal Dağları ise üzerinde birçok ekosisteme ev sahipliği yapan bir dağ silsilesidir. Bu çalışmada yüksek endemizm oranına sahip Karçal Dağları'nda yaşayan amfibi ve sürüngen türleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ağustos 2014 ve Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmaları ile araziden toplanan örneklerin vücut ölçüm ve oranları, renk-desen ve folidosis karakterleri incelenmiş ve tespit edilen türlerin biyolojik ve ekolojik özellikleri hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışma sonucunda 7 amfibi (Mertensiella caucasica, Ommatotriton ophryticus, Pelophylax ridibundus, Bufo verrucosissimus, Rana macrocnemis, Hyla orientalis, Pelodytes caucasicus) ve 11 sürüngen (Darevskia derjugini, Darevskia parvula, Darevskia rudis, Darevskia clarkorum, Anguis fragilis, Natrix natrix, Natrix tessellata, Eirenis modestus, Coronella austriaca, Zamenis longissumus, Vipera kaznakovi) türü olmak üzere toplam 18 tür tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen herpetolojik bilgiler, gelecekteki olası koruma biyolojisi çalışmaları için gerekli verileri sağlamıştır. Ayrıca amfibi ve sürüngen türlerinin zenginliği, Karçal Dağlarının herpetolojik bir alan olarak önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Thanks to its position, Turkey includes different geographical, geological and zoogeographic regions within it. Located on the northeast corner of Turkey, Artvin province has very different characteristics due to its unique structure and location. The Karçal Mountains, which are located within the borders of this province, are a mountain range that hosts many ecosystems. In this study, it was tried to determine the species of amphibians and reptiles living in the Karçal Mountains which have high endemism rate. Based on the results of surveys conducted between August 2014 and July 2015, body measurements and ratios, color-pattern and folidosis characters of the collected samples were examined and information about the biological and ecological characteristics of the identified species was also provided. As a result of the study, totally 18 species which of 7 amphibians (Mertensiella caucasica, Ommatotriton ophryticus, Pelophylax ridibundus, Bufo verrucosissimus, Rana macrocnemis, Hyla orientalis, Pelodytes caucasicus) and 11 reptiles (Darevskia derjugini, Darevskia parvula, Darevskia parvula, Darevskia clarkorum, Anguis fragilis, Natrix natrix, Natrix tessellata , Eirenis modestus, Coronella austriaca, Zamenis longissumus, Vipera kaznakovi) were recorded. The herpetological information obtained from this study provided the necessary data for possible future conservation biology studies. In addition, the richness of amphibian and reptile species has revealed the importance of the Karçal Mountains as an herpetological area.