Koroner arter hastalığında girişimsel revaskülarizasyon tedavisinin uzun dönemde ventriküler geç potansiyel üzerine etkileri
The Long term effect of invasive coronary artery revascularization on ventricular late potentials
  1. Tez No: 70997
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET Bu prospektif çalışmamızda, girişimsel revaskülarizasyon tedavisinin, geç ventriküler potansiyel parametreleri üzerindeki etkilerini araştırdık. Klinik olarak koroner arter hastalığı tanısı konularak, koroner anjiyografısi çekilen ve koroner arterlerinde tıkayıcı lezyon tespit (>50) edilen 92 olgudan, 62'sinde girişimsel revaskülarizasyon tedavisi uygulandı.32 olgu konvansiyonel ilaç tedavisi aldı. Çalışmaya 73'ü ( % 79.34 ) erkek, 19'u ( %20.65 ) kadın ve yaş ortalaması 57±9.58 yıl olan yaş aralığı 24-83 yıl olan 92 olgu alındı. Revaskülarizasyon grubu,5ri ( % 82.25 ) erkek ve yaş ortalaması 55.47±8.58 yıl olan 62 olgudan oluşmaktaydı.Konvansiyonel ilaç tedavisi alan ve kontrol grubu olarak belirlediğimiz 30 olgunun, 22 'si ( % 73.3 ) erkek ve yaş ortalaması 58.67 ± 10.59 yıl idi.Çalışma grubumuzu oluşturan 2 grup arasında yaş ve cinsiyet yönünden ileri derecede benzerlik vardı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE LONG TERM EFFECT OF INVASIVE CORONARY ARTERY REVASCULARIZATION ON VENTRICULAR LATE POTENTIALS In this prospective study, we aimed to investigate, the effect of invasive coronary revascularization the signal averaged electrocardiogram ( SAECG ) parameters. Sixty two patients with coronary revascularization (RV group) and thirty patient with conservative therapy (control group) were included in the study. There were 73(% 79.34) male and 19(% 20.65 ) female patients with a mean age 57±9.58 years ranging between 24 to 83 years. Revascularization group [51 (82.25%)] mean age 55.47±8,58 years and control group [22(73.3%)] and mean of age 58.67Ü0.58 years were well matched for age and sex.SAECG were obtained just before (Ro) and two days after (Ri), two weeks after (Ri) and three months after (R3) after invasive coronary recanalization. In the control group, SAECG was obtained before (Ko) and three months after (K3) conventional medical threapy. In the RV group percentage of late ventricular potentials decreased from 22.9% to 9.8%) and in the control group, increased from 14.1%o to 16.3%.