Simple singular irreducible plane sextics
Basit tekilli indirgenemez düzlemsel altıncı dereceden eğriler
- Tez No: 335590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEKSANDER DEGTYAREV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sadece basit tekilliği olan altıncı dereceden Compleks projektif düzlemsel eğrileri göz önünde bulundurduk ve bu tip eğrileri tekil noktaları koruyan deformasyona göre sınıflandırdık. (Özel olanlar zaten bilindiği için özel olmayan olarak adlandırılan eğrilere odaklandık). Bu tür eğriler tarafından gerçekleştirilebilen tekil kümelerini listeledik, maksimize (toplam Milnor sayısı 19 olanlar) kümelerle olan bağlantılarını araştırdık, ve bulduğumuz her bir kümenin modüli uzayının bağlantılı parçalarını tanımladık. Ayrıca elde edilen her bir tekil kümenin reel bir eğride hayat bulup bulamayacağını irdeledik.
Özet (Çeviri)
We consider irreducible complex plane projective curves of degree six with simple singular points only and classify such curves up to equisingular deformation. (We concentrate on the so-called non-special curves, as the special ones are already known). We list all sets of singularities realized by such curves, discuss their relation to the maximizing sets (i.e., those of total Milnor number 19), and, for each set of singularities found, describe the connected components of the moduli space. We also discuss the question of the realizability of a given set of singularities by a real curve.