Ion sensing, light harvesting, energy conversion and self-assembly in rationally designed molecular constructs
Rasyonel olarak dizayn edilmiş moleküler yapılarda iyon tayini, ışık hasatı, enerji dönüşümü ve kendiliğinden biraraya gelme
- Tez No: 335593
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tezde rasyonel olarak tasarlanmış fonksiyonel supramoleküler sistemler anlatılmıştır. İlk kısımda, florür iyonunu, hem solüsyonda hem de polimetilmetakrilat (PMMA) ana yapısı içerisinde saptayan iki adet Bodipy bazlı kemodosimetre çalışılmıştır. İkinci kısımda ise 1,3,5,7-tetrametil-bodipy boyalarının metil gruplarının farklı aromatik aldehitler ile kondensasyonu sonucu oluşan tetrasitiril bodipy türevleri anlatılmıştır. Yakın kızıl ötesi bölgede keskin ve yoğun emisyon maksimumuna sahip bu boylar, göze çarpan bu özelliklerinden dolayı fonksiyonel supramoleküler sistemlerin önemli bileşenleri olmuşlardır. Bir sonraki kısımda, yakın kızılötesi emisyona sahip yeni nesil boyaların ışık hasatı özellikleri incelenmiştir. Tasarlanmış ışık hasatı sistemlerinden yakın kızılötesi emisyona sahip tetrasitiril bodipy boyaları, anten birimi olarak çalışmak üzere kısa dalga boyuna sahip Bodipy boyaları ile türevlendirilmiştir. Dördüncü kısımda ise, boya bazlı güneş pilleri (DSSC) için Cu(I)-diimin kompleksinin ışığa duyarlı yapı olarak kullanılması açıklanmıştır. Cu(I)-diimin kompleksinin TiO2 nanopartiküllerine son derece hızlı elektron transfer yetenekleri ile rutenyum bazlı polipiridil komplekslerin yerini alacak daha ucuz ve etkili alternatif oldukları düşünülmektedir. Son kısımda, pH daki osilasyona bağlı olarak psödorotaksanın iki kısmının birbiri ile uyumlu olarak yer değiştirilmesi gösterilmiş ve hareketli kısmın otonom olarak yer değiştirmesinin literatürdeki ilk örneği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have constructed rationally designed functional supramolecular systems. In the first chapter, we reported two Bodipy based chemodosimeters to detect fluoride both in solution and in polymethylmethaacraylate (PMMA) matrix. In the second part, we synthesized tetrastyrl-Bodipy derivatives by condensing methyl substituents of 1,3,5,7-tetramethyl-Bodipy dyes with different aromatic aldehydes. The resulting dyes have sharp and intense emission maxima in the near-IR region and they are robust candidates for functional supramolecular systems because of their outstanding properties. In next chapter, we investigated light harvesting properties of these new generation near-IR emissive dyes. In designed light harvesters, a near-IR emissive tetrastyrl-Bodipy dye which was decorated with short wavelength Bodipy fluorophores function as antenna units. In the forth chapter, we reported a Cu(I)-diimine complex as a photosensitizer for dye-sensitized solar cells (DSSC). It was demonstrated that Cu(I) diimine complex with capability of ultrafast electron injection to TiO2 nanoparticles can be a very good candidate for replacing ruthenium based polypyridyl complexes with a much lower cost. This research potentially can generate significant impact for those working on solar energy conversion and DSSC. In the final chapter, we propose to utilize oscillations in pH to move the two components of pseudorotoxane in relation to each other and this is the first example of a pseudorotaxane in which the mobile component is shuttling autonomously.