Common due date early/tardy scheduling on a single machine with deteriorating jobs and deteriorating maintenance
Ortak teslim tarihli pozisyona bağlı bozulan işler ile bakım faaliyetinin, tek makinede erken/geç tamamlanma maliyetlerinin en küçüklenerek çizelgelenmesi
- Tez No: 335632
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER, DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma pozisyonlarına bağlı olarak bozulan işlerin ve makine bakım faaliyetinin, tek makinede çizelgelenmesi problemini ele alır. Problem, bakım faaliyeti ve bozulma olmadığı durumda bile NP-zor'dur. Çözüm: (i) işlerin sıralarını, (ii) bakım faaliyetinin pozisyonunu, (iii) çizelgedeki ilk işin başlama zamanını kapsamaktadır. Bakım faaliyetinden sonra makine başlangıç haline geri döner ve bozulma yeniden başlar. Amaç fonksiyonu ağırlıklı erkenlik ve geçlik maliyetlerini en küçüklemektir. Teslim tarihinden önce (sonra) çizelgelenen işler erkenlik (geçlik) maliyetleri ile cezalandırılır. Özel durumlar için polinom zamanlı (O(n log n)) çözümler üretilmiştir. Teslim tarihinin kısıtlayıcı olduğu durumlar için ise polinom zamanlı bir algoritma mevcut değildir. Tamsayılı programlama modeli ve bu modelin çözüm zamanı açısından etkin olmadığı durumlar için algoritmalar önerilmiştir. Sayısal veriler, önerilen algoritmaların hem sonuç kalitesi hem de çözüm zamanı açısından iyi performans sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers a scheduling problem with position-dependent deteriorating jobs and a maintenance activity in a single machine. Even in the absence of maintenance act ivity and deterioration problem is NP-hard. A solution comprises the following: (i) positions of jobs, (ii) the position of the maintenance activity, (iii) starting time of the first job in the schedule. After the maintenance activity, machine will revert to its initial condition and deterioration will start anew. The objective is to minimize the total weighted earliness and tardiness costs. Jobs scheduled before (after) the due-date are penalized according to their earliness (tardiness) value. Polynomial (O(n log n)) time solutions are provided for some special cases. No polynomial solution exists for instances with tight due-dates. We propose a mixed integer programming model and efficient algorithms for the cases where mathematical formulation is not efficient in terms of computational time requirements. Computational results show that the proposed algorithms perform well in terms of both solution quality and computation time.