Investigation of improved immunostimulatory activity of K and D type CpG ODNs in liposomes
Lipozomlara yüklenmiş K ve D cpg ODN'lerin artan immün uyarıcı etkilerinin araştırılması
- Tez No: 335635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
CpG ODNler etkili immünoterapötik ajanlardır. İnsanda iki ana ODN sınıfının ayrık immün aktivasyonları tetiklediği gösterilmiştir. D ODNler güçlü IFN? indükleyicileri olarak önemli antiviral ajanlar iken, K ODNler bakteriyel enfeksiyonlara karşı öne çıkar. Fakat, bu ODNlerin birlikte aynı anda uygulanması calışmaları D ODNe özgü etkilerin yok olduğunu göstermiştir. Bu olgu K ve D ODNlerin zıt etkisi olaraka bilinir. Bu zıt etkinin en önemli sebebi K ve D s ODNlerin içe alımı sırasında hücre içinde farklı kompartmanlara konuşlanmasıdır. Bundan basşa, kırılgan bir doğaya sahip olan CpG ODNler , bulaşıcı hastalıklar ve alerjik semptomlar gibi belirli durumlara karşı klinik denemelerde nükleazlar tarafından parçalandıkları için sınırlı etki göstermektedirler. In vivo etkisini korumak , dayanıklılığını, hedef hücreler tarafından alınımını artırmak için bu ajanları uygun taşıyıcalara yüklemek önem arz etmektedir. Lipozom teknolojisi bu ODNleri çift zar tabakası içinde korumak için basit ve zararsız bir yaklaşım sunmaktadır. Bundan başka, K ve D sınıfı ODNLerin hücre içindeki akıbetlerini değiştirebilen lipozomlara ayrı ayrı yüklenerek birlikte uygulanması ile K ve D ODN etkisinin birleştirilebileceğini öngördük. Bu tez farklı lipozomlara yüklenmiş değişik CpG ODNleri daha iyi anlamayı, karakterize etmeyi, in vitro ve in vivo ortamlarda uygulamayı amaçlamaktadır. Bizim sonuçlarımız göstermiştir ki K ve D sınıfı ODNleri uygun lipozomlara yükleyip iki tip ODN etkisini de insan kan periferik kan hücrelerinde görmek mümkündür. Bundan başka lipozomal CpG ONDNler H. felis aşı modelinde, başta daha iyi performans gösteremeseler de, daha uzun süreli antikor üretimi sağlamıslardır. Dolayısıyla, nükleik asit tabanlı TLR ligandlarının in vivo etkisini klinik ortamda iyileştiren bu platform, kanserden alerjiye bir çok sağlık problemine karşı daha etkili tedaviler geliştirilmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
CpG ODNs are potent immunotherapeutic agents. In human, two major classes of CpG ODNs were shown to induce differential immune activation. D ODNs are strong IFN? inducers, thus promising antiviral agents, whereas K ODNs are effective against bacterial infections. However, their effects cannot be combined. When K and D type ODNs are used simultaneously, K ODN cancels D specific effect, a phenomenon known as K and D ODN dichotomy. The prime reason for this counter acting K ODN action was subcellular compartmentalization of K type CpG ODNs upon internalization. Besides, CpG ODNs have labile nature. When investigated in clinical trials, these nucleic acid based ligands are eliminated upon administration and displayed limited bio-availability due to nuclease digestion. Hence, efforts to protect in vivo performance, and increase stability and accumulation near target cells became a crucial task. Liposome technology offers a simple and mild approach to harbor these ODNs within membrane bilayers and protect them. We also reasoned that, if we use liposomes that alter subcellular fate of K and D ODNs, we can retain both K and D effect when liposomal ODNs are co-administered and the breadth of immunotherapeutic spectrum could be improved. This thesis was designed to understand and characterize different types of CpG ODNs loaded into different liposomes and aimed to determine their activities in different in vitro and in vivo settings. Our results revealed that when two different classes of clinically important CpG ODNs were encapsulated within proper liposome types, it is possible to recapitulate both K and D type ODN effect in PBMCs. Furthermore, in a vaccine model against H. felis, although initially did not induce significantly higher anti H.felis immunity, liposomal CpG ODNs improved persisting antibody levels for extended periods compared to free counterparts. Collectively, our results demonstrate that this platform allows more effective in vivo utilization of CpG ODNs and can be formulated to develop more efficient means to combat several health problems, ranging from cancer to allergy.