Canonical induction for trivial source rings
Değersiz kaynak halkaları için kuralsal indüksiyon
- Tez No: 335634
- Danışmanlar: DOÇ. LAURENCE BARKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Boltje'nin yapısını kullanarak bazı özel Mackey izleçleri için kuralsal induksiyon formülünü ortaya koyduk. Bu izleçler sıradan ve modüler karakter halkaları ve değersiz kaynak halkalarıdır. Mackey cebiri ve üç tür temel ikili setten oluşturulan sonlu cebir arasında doğal bir eşleşme vardır. Bundan dolayı kuralsal induksiyon formülünü ikili setler teorisi açından inceledik. Değersiz kaynak halkaları ve onlar için kuralsal induksiyon formülü üzerine odaklandk. Temel amaç düzenli ikili modüllerin kuralsal induksiyon formülü için açık bir formül elde etmektir. Bu blokların kuralsal induksiyonu için ilk adımdır.
Özet (Çeviri)
We discuss the canonical induction formula for some special Mackey functors by following the construction of Boltje. These functors are the ordinary and modular character rings and the trivial source rings. Making use of a natural correspondence between the Mackey algebra and the nite algebra spanned by the three kinds of basic bisets, namely the conjugation, restriction and induction, we investigate the canonical induction formula in terms of the theory of bisets. We focus on the trivial source rings and the canonical induction formula for them. The main aim is to get an explicit formula for the canonical induction of regular bimodules in the trivial source. This gives a rst step towards for the canonical induction of blocks.