A performatory analysis of the overt use of the predicate True
Doğru kelimesinin yüklem olarak açık şekilde kullanımının edimsel bir analizi
  1. Tez No: 335669
  2. Yazar: MAHMUT BURAK ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL AKMAN, PROF. DR. FAZLI CAN, PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Felsefe, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Deflasyonal teori, günümüz felsefesinin en etkili doğruluk teorilerinden birisidir. Bu teori, doğruluğun bir özellik olmadığını ve“doğru”kelimesinin cümle içinde kullanımının gereksiz olduğunu; diğer bir deyişle, bu cümleleri kullanarak ifade ettiğimiz şey üzerinde kesinlikle hiçbir etkisi olmadığını savunur. Fakat, deflasyonal teorisyenlerin kitaplarında, makalelerinde bu teoriyi örneklendirmek için kullandıkları varsayımsal cümlelerin tamamı bağlamlarından çıkarılmıştır. Dolayısıyla,“doğru”kelimesinin bağlam içerisinde, kullanıldığı cümleye anlamsal bakımdan ne kattığını analiz etmek imkansız bir hal almaktadır. Biz bu teoriye felsefe bir zeminde değil, empirik bir zeminde, gündelik dil felsefesi yaklaşımıyla karşı çıkmaktayız.“Doğru”kelimesinin yüklem olarak açık şekilde kullanıldığı 7610 adet örnek, ABD'de basılan 10 gazete ve derginin arşivlerinden bilgisayar yardımıyla toplandı. Bu örnekler önce bilgisayarla, daha sonra okunarak içerdikleri bağlaçların konumuna göre sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmanın amacı“doğru”kelimesinin kullanıldığı önermenin, etrafındaki önermelerle bağlamsal ilişkilerini irdelemektir. 34 farklı sözdizimsel örüntü ile karşılaşıldı. Bu araştırmadaki argümanımız,“doğru”kelimesinin bazı kullanımlarında, bu kelimenin varlığının edimsel bir fiille aynı minvalde vurgu yaptığı ve edim gerçekleştirdiğidir. Bu tezde, dilsel olarak güvenilir medyada kullanılmış ve deflasyonal teoriye karşı örnek oluşturan,“doğru”kelimesinin açık şekilde kullanıldığı gündelik dil örnekleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The deflationary theory has been one of the most influential theories of truth in contemporary philosophy. This theory holds that there is no property of truth at all, and that overt uses of the predicate“true”in our sentences are redundant, having absolutely no effect on what we express. However, all hypothetical examples used by deflationary theorists in exemplifying the theory, in papers, books, have been taken out of context. Thus, there is no way to examine and analyze what the predicate adds to the sentence within context. We oppose this theory not on philosophical grounds, but on empirical grounds, with an“ordinary language philosophy”approach. We computationally collect 7610 occurrences of overt uses of the predicate“true”in the form“it is true that”, from 10 influential periodicals (newspapers and magazines) published in the United States. We classify and annotate these examples with respect to coordinating and subordinating conjunctions' positions they contain. We investigate contextual relations of the proposition following the phrase“it is true that”with its surrounding propositions. We encounter 34 different syntactical patterns. We propose that in some occurrences of overt uses of the predicate“true”, existence of the predicate makes an emphasis, performs an action in the same manner as a performatory verb does. We provide ordinary language appearances of overt uses of the predicate“true”, which have been used in linguistically reliable media and constitute pragmatic“counter-examples”to the deflationary theory of truth.