An analysis of the properties of recycled PET fiber-gypsum composites
- Tez No: 335708
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU, PROF. DR. EROL GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tez çalışmasında, geri dönüştürülmüş polietilen teraftalat (PET) lifleriyle güçlendirilmiş alçı kompozitlerin üretilebilirliği ve alçı kompozitlerin mekanik, fiziksel özellikleri ile taramalı elektron mikroskobuyla içyapıları incelenmiştir. Tez iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda literatür araştırması yapılmış, ikinci kısımda ise deneysel çalışmalar açıklanıp, irdelenmiştir. Deneysel bölümde öncelikle alçının ve PET lifinin özellikleri incelenmiş, asıl deneyler kapsamında ise üretilecek kompozitin, su/alçı oranı, lif hacim oranları, kritik lif boyu ve katkı olarak kullanılacak aderans arttırıcı katkı malzemesinin miktarı belirlenmiştir. Farklı hacim oranlarında, farklı çaplarda geri dönüştürülmüş PET lifleriyle güçlendirilmiş alçının mekanik dayanımı kapsamında, eğilme ve basınç dayanımları incelenmiş ve kompozitlerin mekanik dayanımının, lifsiz alçının mekanik dayanımından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca rPET lifi- alçı kompozitlerin tokluk değerinin, lifsiz alçı numunelerin tokluk değerinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lif katkısıyla birlikte alçının kırılganlığında kayda değer azalma olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thesis study, gypsum composites reinforced with recycled polyethylene terephthalate (abbreviated as PET) were analyzed. The mechanical and physical properties and microstructures of composites were investigated. Thesis consists of two sections which are the literature search and experimental part. The properties, the production and the classification of composites, gypsum and fibers were described in the first part. In the second part the results of pre-experiments such as critical fiber length, water/gypsum proportion, the proportion of fiber volume in composites and the adhesion were analyzed in İstanbul Technical Laboratory. In the experimental part, the rPET fibers-gypsum composites? physical and mechanical properties were investigated. In conclusion it was revealed that the toughness, the bending and the compressive strength of composites were increased compared with neat gypsum.