Dekonstrüksiyon için tasarım tekniklerinin Türkiye'de uygulanabilirliği
Applicability of design for deconstruction in Turkey
  1. Tez No: 335733
  2. Yazar: ALİ BAŞAR AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN FİLİZ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi ve yoğun atık ortaya çıkaran insan aktiviteleri sonucu ortaya çıkan çevresel sorunları ve etkilerini azaltmak hedefinde inşaat sektöründe ortaya çıkmış olan dekonstrüksiyon için tasarımın önemli bir yaklaşım olduğu ortaya koyulmaktadır. Bu hedef doğrultusunda öncelikle inşaat atıklarının yarattığı çevresel sorunlar ışığında, dünya ve Türkiye'deki inşaat atıklarının durumu ortaya koyulmaktadır. Türkiye'nin ortaya çıkan inşaat atıkları miktarı ve inşaat atıkları geri dönüşüm oranları konusunda gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldığı gözlenmiştir. Türkiye'de ve dünyada dekonstrüksiyon için tasarım ile ilgili yasal düzenlemeler incelenerek, Türkiye'de dekonstrüksiyon için tasarımın uygulanabilirliği ile ilgili mevcut sorunlar tespit edilip, bu mevcut sorunlara Türkiye'de çözüm getirecek bir anlayışla dekonstrüksiyon için tasarımın uygulanabileceği süreç adımları tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study shows that design for deconstruction is an important approach to decrease the environmental problems which are caused by wastes and consuming of natural sources unrestrainedly. In line with this objective, firstly there are information about the construction wastes which cause environmental problems. After that there are figures about amount of construction wastes and recycling rates of construction wastes in Turkey and the other countries. This figures show that Turkey fall behind the developed countries about amount of construction wastes and recycling rates of construction wastes. Legal regulations about design for deconstruction in Turkey and other countries are researched and the problems in front of implementation of design for deconstruction in Turkey are determined. Design for deconstruction process which can solve the problems in front of implementation of design for deconstruction is defined.