Experimental study of minimum quantity lubrication effect on compacted graphite iron machining
Kompakt grafitli dökme demirin tornalama sırasında minimum miktarda yağlamanın etkisi
- Tez No: 335735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, farklı kesme hızları (100, 200, 300 m.min) ve ilerleme değerleri (0.1, 0.2, 0.3 mm/rev) ile ve seramik kesici takım ucuyla kompakt grafitli dökme demirin tornalanması denenmiştir. Minimum miktarda yağlama (MQL) sisteminin kompakt grafitli dökme demir tornalama işlemi üzerindeki verimlik, kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü, takım aşınma türleri (serbest yüzey aşınması, krater, çentik, oksitlenme alanı) ve değerleri, talaş şekli ve morfolojisi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Her deney sonrası takım ucunda oluşan aşınmalar, iş parçası yüzey pürüzlülük değerleri, oluşan talaşlar ve uygulanan kuvvetler ölçülmeye çalışılmıştır. Kuru kesme ve MQL şartları altındaki kesmede bu değerleri elde etmek için optik ve SEM fotoğrafları çekilmiştir. Yapılan çalışmaların incelenmesi sonucunda, MQL kullanılarak, yüzey pürüzlülüğü açısında 25% azalma ve krater aşınması açısından 30% ölçülerde iyileşme gözükmüştür. SEM fotoğraflarının analizi ile MQL ile işlenen takım ucu kesme kenarları daha net ve pürüzsüz olduğu açığa çıkmıştır. Ancak, kuru kesme ve minimum miktarda yağlama koşulları arasında kesme kuvveti açısında mahsus bir fark gözetlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The cost effective and environmentally sensitive process improvement of compacted graphite iron (CGI) is one of the major concerns of today?s manufacturing world due to the allure of mechanical properties of CGI. This study is assessed the efficiency of minimum quantity lubricant (MQL) in CGI turning when compared to the dry cutting condition. The turning test were conducted in a wide range of cutting parameters, which are three different cutting speed (100, 200, 300 m/min) and feed rates (0.1, 0.2, 0.3 mm/rev) at constant 1mm depth of cut. The MQL efficiency is evaluated through cutting force and surface roughness measurements, optical and SEM analysis of chip formation and tool wear analysis. Results showed that MQL usage provided nearly no reduction in the amount of cutting forces, whereas 25% in surface roughness and significant 30% in crater wear. SEM analysis also revealed much clearer and smooth cutting edges on tool surfaces in MQL used tests.