Modelling, validation and integration of stop/start system for 1,5 L diesel engine
Stop/start sisteminin modellenmesi, doğrulanması ve 1.5 L dizel motora entegrasyonu
  1. Tez No: 335750
  2. Yazar: ABDULEHAD ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA MUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Stop/Start sisteminin yakıt ekonomisi faydasını hesaplamak için bir model oluşturulmuştur. Modelin girişleri araç hızı, vites ve motor soğutma suyu sıcaklığıdır. Yakıt tüketimi modeli motor hızı, motor torku, baz harita seçimi gibi alt modelleri içermektedir. Araç hızından motor hızına geçmek için aks oranı, yuvarlanma yarıçapı, vites oranı değerleri kullanılmıştır. Motor torku hesabı için aracın hareket denklemleri yazılmıştır. Buradan sürtünme kuvvetleri, hava direnci kuvveti ve atalet kuvvetleri hesaplanmıştır. Araca etkiyen toplam kuvvet, yuvarlanma yarıçapı, aks oranı ve vites oranı kullanılarak motor momenti elde edilmiştir.Modelde edilen sonuçlar test araçları ile şasi dinamometresinde elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Şasi dinamometresinde ilk prototip araçlar ile Stop/Start özelliği açık ve kapalı testler yapılmıştır.Oluşturulan model ile Stop/Start sisteminin yakıt tüketimine ve karbondioksit emisyonuna faydası incelenmiştir. Simulasyonda Stop/Start?ın yakıt tüketimine faydası 0.165 litre/100km olarak hesaplanırken yapılan testlerde bu değer 0.16 litre/100km olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Micro-Hybrid systems such as Regenerative Braking and Stop/Start (S/S) systems are commonly used systems in automotive industry. This paper is based on integration Stop/Start system to 1.5 liter diesel engine. General information is given about systems which are used by Stop/Start system. Engine mapping data obtained with using engine dynometer. The equations of motion were used for the torque model. With using calculated engine speed and engine inner torque fuel quantity values integrated. For NEDC cycle fuel consumption benefit of S/S system is simulated as 0.17 liter for per 100 km which is measured as 0.16 liter for per 100 km. An approximate model developed which is useful to use at early phases of a vehicle project. For NEDC cycle CO2 emissions benefit of S/S system is approximately 4 gr/100 km which is simulated as 4.5 gr/100km.