Modernism in Italian and Turkish architectures during interwar period
İki savaş arasında İtalyan ve Türk mimarlıklarında modernizm
- Tez No: 335794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCA ORLANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma iki savaş arası dönemde İtalyan ve Türk mimarlıklarında modernizmin geçirdiği dönüşümü incelemektedir. Mimarlık alanındaki bu dönüşümü anlamak adına farklı koşullar altında modernlik (modernity) ve gelenek (tradition) düşüncelerinin karşılaşma durumları incelenmektedir. Temelde bu iki kutup arasındaki çatışma tezin ana odağını oluşturmakla birlikte, modernlik ve geleneğe dair durum, düşünce ve temalar ayrıca açılmaya çalışılmaktadır. Benzer şekilde, bu iki terim arasındaki tarihsel çatışmayla yakından ilişkili olarak, iki savaş arası dönemde modernlik ve gelenek arasında bir denge kurma yükümlülüğüyle yüzleşen iki ülke mimarlık kültürleri, bu iki terimin alt metinleri açılarak ele alınmaktadır. Mimarlıkta modernizmin geçirdiği dönüşümü ortaya koymak adına modernlik, gelenek ve bunların alt gruplarının birbirleri ile girdikleri ilişki biçimleri ve karşılıklı dönüştürmeler, Gelenekten Modernliğe ve Modernlikten Geleneğe şeklinde çift taraflı bir yaklaşımla ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, studies the evolving conception of modernism in architecture of Italy and Turkey during interwar period. In order to understand the architectural transformations of the two countries in the period, it examines the confrontations of the ideas of modernity and tradition under certain conditions. The main dichotomy between the isolated poles of modernity and tradition becomes the focus of the study; however, underlying conditions, ideas and themes of modernity and tradition are extracted. Parallely, regarding the historical conflict between two terms; interwar architectural cultures of two countries, which faced the necessity of balancing the ideas of modernity with demands of tradition, are examined by opening the subtexts of modernity and tradition. In order to depict how two opposing groups mutually transformed themselves in the progressive journey of modernism in architecture, a two-directional approach is used in order to illustrate the plot of the trajectory: From Tradition to Modernity, and From Modernity to Tradition.