Bir demir sahasının Surpac entegre madencilik yazılımı ile değerlendirilmesi
Assessment of an iron ore deposit using Surpac integrated mining software
  1. Tez No: 335817
  2. Yazar: HASAN AÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasında, Surpac entegre madencilik yazılımı ile üretim planlamasına yönelik yapılan modellemeler ve ayrıntıları anlatılmaktadır. Bu amaçla Sivas ili Kangal ilçesi yakınlarında bulunan ve uzun yıllardır çalışmakta olan bir demir cevheri yatağı ve açık işletmesi yeniden projelendirilmiştir. Sahada yapılmış olan 124 Adet sondaja ait veriler kullanılmıştır. Sondaj verileri Surpac prgramına aktarılmış ve veritabanı oluşturulmuştur. Elde edilen 3 boyutlu sondaj verilerinden yola çıkılarak kesitler alınmış ve 3 boyutlu cevher katı modeli oluşturulmuştur. Sayısal topografya verileri kullanılarak topografya katı modeli oluşturulmuştur. Mevcut işletme basamaklarına göre cevherin konumu gözlenmiştir. Blok model oluşturularak yatağın jeoistatistiksel değerlendirilmesi yapılmış ve yataktaki tenör dağılımı tespit edilmiştir. Son olarak proje basamakları oluşturularak temsili açık işletme tasarımı yapılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde sahadaki ekonomik rezerv ve tenör dağılımı tespit edilmiş, yapılabilecek ocak tasarımları ile kotlara ve ocağın mevcut konumuna göre planlanan sürede üretilecek cevherin yapısı ve miktarı tespit edilmiştir. Surpac yazılımının üretim planlamasındaki rolü ve faydaları tespit edilerek tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, design of models and their details intended to the mine planning through the application of Surpac integrated mining software are explained. To this end, an iron ore site and quarry which has been worked for years around Sivas City Kangal town has been re-projected. In this project, datas of 124 drill holes being drilled on the site area were used. Drill hole datas were transferred to Surpac software and database was created. Starting from the 3-dimensioned drill hole datas set-up, the cross sections were established and the ore solid model was built up by using these sections. The position of ore body according to the existing quarry pits was observed. The geostatistical evaluation of the ore bed was effectuated and ore body grade was determined. Finally project pits were set up and representative open pit quarry design was created. As conclusion of this project, the economical reserve and grade distribution of site were determined, and by means of possible different quarry designs according to elevations and current position of quarry, the chemistry of future product ore material was determined. The role of Surpac software over mine planning and its advantages are clearly defined in this study.