Boron containing epoxy acrylate coatings
Bor içeren epoksi akrilat kaplamalar
  1. Tez No: 335834
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ.ERSİN SERHATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada polimerleşebilen boron metakrilat monomeri ve boron metakrilat oligomeri seztezlenmis ve çeşitli UV ile kürleşebilen epoksi akrilat kaplamalar sentezlenmiştir. Ayrıca polimerleşebilen organik kısım ile, TEOS ve MAPTMS bileşiklerinin hidroliz ve kondensazyonu ile hazırlanan inorganik kısımdan UV ile sertleşebilen organik-inorganik hibrit kaplamalar sentezlenmiştir. Bor elementinin yanmazlık artırıcı özellikleri termal gravimetrik analiz yöntemleri ile epoksi akrilat kaplamalarda araştırılmıştır. Ayrıca hazırlanan UV-kürlenebilen kaplamaların mekaniksel ve fiziksel özellikleri, sertlik, temas açısı, kimyasal dirençleri test edilmiştir. Ve fosfor elementinin polimer yapısına dahil edilmesi ile borester yapılarının kaplamalardaki termal, mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polymerizable boron methacrylate monomer and boron methacrylate oligomer was prepared and a series of UV-curable boron containing epoxy acrylate coatings were set up. UV-cured organic?inorganic hybrid materials can be prepared through a combination of hydrolysis and condensation reactions of the inorganic part and photopolymerization of the organic moieties in order to obtain glass-like materials. The flame retardant performance of boron element was investigated with thermal gravimetrical analysis. Also, the incorporation of phosphorus into polymer is expected to introduce flame retardancy, thermal stability to the material. Furthermore, coating performances were examined with various tests, such as pencil hardness, contact angle, gel content, tensile test, solvent resistance.