Giriş çıkış uyumlu, yüksek dinamik aralıklı, Si-Ge tranzistorlu RF karıştırıcı tasarımı
Simultaneously matched SiGe transistor RF mixer design with high dynamic range
  1. Tez No: 335883
  2. Yazar: ZEHRA GÜLRU ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTÇUOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Gilbert temel karıştırıcı yapısında 0.25um SiGe teknolojisi ile üretilmiş tranzistorlar kullanılarak 2.15 GHz sıklığında çalışan bir etkin karıştırıcı devresi tasarlanmıştır. Girişindeki simetrik sürücü devresi birbirleriyle bağlantılı çalışan ortak bazlı ve ortak emetörlü devreler kullanılarak gerçekleştirilmiş ve ortak bazlı devreye gerilimden-seri kapasitif bölmeli edilgen ileri-besleme uygulanarak girişte geniş bantlı bir empedans uyumu sağlanmıştır. Karıştırıcının benzetimleri AWR yazılım ortamında yapılmıştır. Devrenin gürültü sayısının matematiksel modeli çıkartılmış, benzetim ile kuramsal hesaplamanın uyumlu olduğu görülmüştür. Gürültü sayısının azaltılması için anahtarlama tranzistorlarının akımının azaltılması yöntemi denenmiş ve bu sayede devrenin gürültü sayısının yaklaşık 3 dB azaldığı gözlenmiştir. Devrenin DC besleme gerilimi 5 V olup, -2.5 dBm düzeyindeki yerel osilatör sürümü ile OIP3 değeri 25.1 dBm, dönüştürücü kazancı 3 dB bulunmuştur. Devrenin gürültü sayısı ise 11.75 dB?dir.
Özet (Çeviri)
An active mixer operating at 2.15 GHz which is based on the Gilbert Mixer topology is designed by using the transistors which are realized by using 0.25um SiGe technology. The symetrical driving circuit at the input is realized by using the common base and common emitter transistors which operate interactively. The passive capacitive voltage-series feedforward circuit is applied to common base circuit and an almost perfect broadband matching is obtained at the input. Theoretical calculations are done for noise figure. Mixer is simulated with AWR software environment. 5V DC supply voltage is used , OIP3 of 26.5 dBm and the Conversion Gain of 3 dB is obtained for the - 2.5 dBm of LO power. The noise figure of the circuit is simulated as 11.75 dB.