İki doğrultuda yatay yüklü kazık grupları ile ilgili bir inceleme
A study about pile groups laterally loaded in two directions
  1. Tez No: 335882
  2. Yazar: SEVDA BERRA GÜRGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerde yer alan iki doğrultuda yatay yük etkisindeki kazıkların davranışları Plaxis 3D Foundation programı ile analiz edilmiştir. Bu analizlerde, kazık grubunun iki doğrultuda 1000 kN yatay yük etkisindeki davranışları, farklı kazık çapları, kazık aralıkları ve zemin özellikleri için belirlenmiştir. Farklı zeminlerde yer alan kazık gruplarının yapacakları deplasmanlar, farklı kazık çapları ve aralıkları için analiz edilmiştir. Grup içerisindeki her bir kazığın taşıdığı yük, ortalama her bir kazığın taşıyacağı yüke göre değerlendirilmiştir. Yük-deplasman eğrilerinden kazık grubunun taşıyacağı maksimum yatay yük değerleri farklı kazık çapları, aralıkları ve zemin özellikleri için belirlenmiştir. Analizler sonucunda, kazık gruplarının yapacakları deplasmanların kazık çapları ve/veya kazık aralıkları arttıkça azaldığı bulunmuştur. Kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerdeki tüm kazık çapları için grup içerisindeki her bir kazığın taşıdığı yükler kazık aralıkları ve kazığın grup içerisindeki yerleşimi ile ilgili olduğu görülmüştür. Kazık grubunun daha büyük yatay yükler taşıyabilmesi için kazık çapının ve kazık aralıklarının arttırılması gerekmektedir. Zemin sıkılığının arttırılması kazık grubunun taşıyacağı maksimum yatay yükü arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of laterally loaded pile groups in two directions in cohesive and cohesionless soil were analyzed by the Plaxis 3D Foundation program. In these analyses, 1000 kN laterally loads were applied to the cap of pile groups for determination of pile groups? behavior under laterally loads with changing diameter of piles, distance between piles and soil properties. Displacement of pile groups in different soil types with changing diameter of piles and distance between piles were analyzed. Loads carried by each pile of the pile groups were considered with the average pile load carried by each pile of the pile groups. The maximum lateral load capacity for all pile groups with changing diameter of piles, distance between piles and different soil properties were determined from load-displacement curves. At the end of the analyses it was found that, displacement of pile groups are decreased with increasing the distance between piles and/or diameter of piles. For all pile diameters in cohesive and cohesionless soil, loads which carried by each pile in pile groups were related to distance between piles and location of piles in pile groups. For the higher loads which is wanted to carry by piles, diameter of piles and distance between piles increasing is necessary. Increasing the stiffness of the soil is increased the maximum load capacity which carried by piles.