İnsan-makine sistemlerinin değerlendirilmesinde bulanık modelleme
Ergonomic assessment of man-machine work systems using fuzzy logic
  1. Tez No: 335900
  2. Yazar: EMRE MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
Ergonomi biliminin temel felsefesi, iş sistemlerinin verimliliğini, sistemin merkezinde yer alan insan öğesinin çalışma koşullarının rahatlığını ve güvenliğini de sağlayarak artırabilmek olarak tanımlanabilir. Bu yaklaşım doğrultusunda, ergonomik koşullardaki iyileştirme faaliyetlerinin, kalite, verimlilik ve çalışan memnuniyeti artışı çerçevesinde sürekli takibini sağlayan değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışan üzerinde oluşan çevresel, fizyolojik ve mental yüklenme boyutlarının ergonomik açıdan ölçümlenmesini olanaklı kılan, çok çeşitli ve birbirinden farklı üretim teknolojilerinin kullanıldığı karmaşık imalat süreçlerine odaklanılmasına ve buradaki insan-makina ara kesitlerinin ergonomik performanslarının değerlendirmesine imkan tanıyan bir değerlendirme modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin, her işletmenin kendine has imalat koşullarına uyarlanabilecek esneklikte olması ve çeşitli birimlerden uzmanların bilgi birikimlerini de değerlendirme sürecine aktarabilmesi amaçlarına yönelik olarak, sübjektif tanımlamaların ve sözel ifadelerin matematiksel ifadelere çevrilerek kullanılmasına olanak sağlayan, bulanık çıkarım yöntemi tabanlı bir uzman sistem yapısında olması sağlanmıştır. Bu model temel alınarak geliştirilen yazılım uygulaması ile bilgi toplama, analiz ve raporlama süreç adımlarının etkin bir şekilde yürütülmesi mümkün hale getirilmiştir. Geliştirilen model, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren, yolcu ve belediye otobüslerinin üretildiği Mercedes-Benz Türk A.Ş. Hoşdere fabrikasındaki karoseri, montaj ve boyahane kısımlarındaki iş istasyonlarının ergonomik değerlendirmesinde kullanılarak, söz konusu iş istasyonları için ergonomik performans değerleri ve odaklanılması gereken ergonomik kriterler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ergonomic assessment of man-machine systems is a necessity to increase the efficiency and productivity of work systems, while maintaining comfortable, safe and hygienic work places. It helps to realize the main philosophy of ergonomics, which puts the human to the center of work systems, tries to identify the roots of the problems caused by work conditions and defines solutions for them. In this context, a Mamdani fuzzy inference based expert system has been developed for the ergonomic assessment model, which is capable to translate linguistic terms of strain levels into mathematical terms for each ergonomic criterion and to analyze the tasks and define risk levels, i.e., ergonomic performance, according to some predefined ergonomic criteria by considering the physiological, psychological and environmental interactions between workers and work systems. Furthermore, a web based software has been developed to enable more efficient data management, analysis and reporting. The ergonomic assessment model has been utilized to analyze some work stations at the Mercedes-Benz Türk bus production factory in Istanbul, including body production, paint shop and assembly departments. Ergonomic performance or strain value of each work station for all criteria have been derived as output.