Renal transplantasyon hastalarında metabolik sendrom sıklığı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of prevalence and factors associated with metabolic syndrome in patients with renal transplantation
  1. Tez No: 335961
  2. Yazar: YUSUF KENAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Amaç: Renal transplant hastalarında bildirilen yüksek kardiyovasküler mortalitenin metabolik sendroma bağlı gelişebileceğini düşündük ve bu nedenle bu hasta grubunda metabolik sendrom sıklığını ve metabolik sendrom ile ilşkili klinik ve laboratuar parametreleri inceledik. Hastalar ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Transplantasyon polikliniğinde takip edilen, nakil sonrası en az bir yıl geçmiş, böbrek nakilli hastalar çalışmaya alınmıştır Ocak- Ekim 2010 tarihleri arasında kestilsel bir çalışma ile, poliklinik kontrolüne başvurmuş olan ardışık hastalar incelendi. Ayrıca yaş ve cins uyumlu kontrollerde de incelendi. Çalışmaya alınan hastaların boyları, kiloları ve karın çevreleri ölçüldü, bioimpedans analizleri yapıldı, fiziksel aktiveteleri ve diyetleri karşılıklı görüşme ile sorgulandı, biyokimyasal verileri hasta takip dosyasından elde edildi.Bulgular: Toplam 159 ( E/K; 103/56, ortalama yaş 37.5 ± 11.2) hasta ve 79 ( E/K; 53/26, ortalama yaş 37.9 ± 9.4) kontrol incelemiştir. Metabolik sendrom sıklığı National cholesterol education progrom (NCEP) kriterlerine göre hasta grubunda %32 kontrol grubunda ise %16.4 olarak bulunmuştur (P=0.01 ). Metabolik sendrom tanı kriterleri arasında yer alan parametreler tektek incelendiğinde hipertansiyon kriterini doldurma açısından anlamlı fark olduğu bulunmuştur (%78.6, %20.3; P=0.000). Metabolik sendromu olan hastaların olmayanlara göre daha yaşlı ve kilolu oldukları ve daha az düzenli yürüyüş yaptıkları bulunmuştur.Sonuç: Sonuç olarak renal transplantasyon sonrası metabolik sendrom yüksek oranda görülmektedir. Özellikle hipertansiyonun sık oranda rastlanılması metabolik sendromun artmış sıklıkta görülmesine neden olmaktadır. Düzenli fizik aktivite metabolik sendrom gelişmesine karşı yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular disease is the leading cause of death in renal transplantation recipients. Metabolic syndrome is a cluster of risk factors for cardiovascular disease in the general population. We investigated the prevalence and associates of metabolic syndrome in our transplant recipientsPatients and Methods: We performed a cross sectional study and examined consecutive renal transplantation recipients who were followed up in our outpatient transplantation clinic and, who underwent renal transplantation at least one year prior to enrollment to the study. We also examined age and sex matched controls..Body height, weight, waist circumference and blood pressure were measured and bioimpedance analysis was performed using whole body bioimpedance, diet and physical activity was sought data regarding biochemical variables were collected from patient files.Results: : We examined 159 (103M/56F; mean age 37.5 11.2) patients and 79 control subjects (53M/26F; mean age 37.9 9.4) Metabolic syndrome was present in 32% of the patients and 16.4% of the controls ( P=0.01). Hypertension was the single Metabolic syndrome diagnostic criteria that was more common in patients compared to control group (78ç6% vs 20.3%; P=0.000). . Patients with MS were older and heavier. Regular physical activity was more frequent among patients who did not have metabolic syndrome.Conclusion: Metabolic syndrome was more prevalent in renal transplant recipients compared to age and sex matched controls. The most frequent criteria for metabolic syndrome was high blood pressure. Moderate regular physical activity can help to prevent the development of metabolic syndrome in renal transplant recipients..