Femur başı avasküler nekrozunda core dekompresyon ameliyatı ile tedavi sonuçları
Results of avascular necrosis of femoral head treatment with core decompression surgery
- Tez No: 335960
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve TravmatolojiAnabilim Dalın'da 1998-2009 yılları arasında femur başı avasküler nekroz tanısı ilecore dekompresiyon (foraj) uygulanan toplam 79 hastanın 46'sı çağrımıza uyarakkontrollere geldi.Ve 46 hastanın 65 kalçası retrospektif olarak incelendi. Hastaların 27'si kadın,19'u erkek idi. Ortamla yaş 35 (min:15-mak:58) idi. Ortalama takip süresi 73,35 ay(min:11ay-mak:144ay) idi.Hastaların ameliyat öncesi ve kontrol takibi; klinik ve radyolojik özellikleridökümente edilip ortaya çıkan değerler sonuçla ilişkilendirildi.Klinik değerlendirme Harris Kalça Skoru ve Merle D'aubigne Postel Skorunagöre yapıldı. Kontrol değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde iyileşme görüldü.Hastaların radyolojik değerlendirmeleri direk grafi (pelvis AP ve kalçaAp/Lateral) ve manyetik rezonans görüntüleme yardımıyla Ficat Alert sınıflamasınagöre yapıldı. Ficat Alert sınıflamasına göre evre 1 % 38.8 evre 2 % 70.2 ve evre 3%88,8 progresyon geösterdi.Bu çalşma doğrultusunda elde edilen sonuçlar da; core dekompresyon ameliyatıradyolojik olarak osteonekrozlu kalçanın literatürden faklı olarak tüm evrelerdeprogrese olduğu görüldü. Buna karşın anlamlı şekilde analjezik ve klinik düzelmesağlamaktadır. Ve genç hastalarda total kalça artroplastisine geçmeyi geciktirenkonservatif bir cerrahi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Patients who were operated at İstanbul University Cerrahpasa Medical FacultyOrthopaedics and Traumatology Department between the years of 1998 ? 2009 werecalled and 46 of 79 patients came to control examination. 65 hips of these 46 patientsevaluated retrospectively. Of these patients 27 were women and 19 were male. Averageage at the time of surgery was 35 (range 15-58). Average follow up was 73,35 months(range 11-144).Patients were evaluated with physical examinations, clinical scores (Harris hipscore and Merle D?aubigne Postel score) and direct radiographies and pelvic MRI.When we look at the etiology of our patients; 7 were due to idiopathic avasculernecrosis, 1 was related with pregnancy and the remainder of the patients had a history ofsteroid use.All the patients were initially treated with core decompression and two of themalso had application of fibular allogreft.In the clinical evaluation, Harris Hip Scores and Merle D?aubigne Postel Scoresshowed a statistically significant improvement.When we compare the preoperative and postoperative radiographies and pelvicMRI?s according to Ficat classification; stage I hips have % 38.8, stage II hips have %70.2 and stage III hips have % 88.8 progression.According to our results, core decompression can not limit the progression of thedisease radiographically but this finding is not correlated with the clinical findings thatshows long lasting improvement and analgesic effect in every stage of patients.