Lenfödem tedavisinde yağ enjeksiyonu uygulamaları: Deneysel çalışma
Fat injection applications in the treatment of lymphedema
- Tez No: 335962
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKIN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Lenfatik sistemin obstruksiyonu ve disfonksiyonu sonucunda, interstisyel boşluklarda aşırı miktarda proteinden zengin sıvı birikimi ile karakterize olan lenfödem, günümüzde henüz tam olarak anlaşılamayan ve kesin tedavisi bulunamayan konulardan biridir. Mevcut yöntemler, lenfödemin kesin tedavisinden ziyade ilerlemesini engellemeye ve geçici çözümlere yöneliktir. Çalışmamızın amacı, kanıtlanmış model üzerinden kronik lenfödem oluşturarak, daha önceden denenmemiş multipotent hücrelerden zengin otolog yağ grefti enjeksiyonuyla, kronik lenfödem tedavisinde ileriye dönük medikal ve cerrahi tedavi seçeneklerine alternatif bir yaklaşım sunmaktır.Ağırlıkları 225 ? 240 gr arasında değişen Spraque-Dawley cinsi 16 adet dişi sıçan iki eşit gruba ayrılmıştır. Tüm deneklerin sağ arka bacaklarında, radyoterapi ve yüzeyel / derin lenf temizliği sonrası kronik lenfödem oluşturulmuştur. Grup I (n=8) yağ enjeksiyonu yapılan deney, grup II (n=8) yağ enjeksiyonu yapılmayan kontrol grubu olarak oluşturulmuştur. Her iki grupta lenfödem kliniği direkt ve volumetrik ölçümlerle takip edilmiştir. Ayrıca lenfatik akım varlığını araştırmak üzere, cilt altına Tc 99m nanokolloid verilerek lenfosintigrafi ve lenfödem zemininden alınan kesitlerden histokimyasal yöntemlerle boyama yapılarak histolojik inceleme yapılmıştır.Direkt ve volumetrik ölçümlerin tümünde, yağ enjeksiyonu yapılan grupta lenfödem oluşum hızında azalma, oluşan lenfödemin gerilemesi ve yara iyileşmesinde belirgin farklar saptanmıştır. Sintigrafik ve histopatolojik incelemeler, yağ enjeksiyonu yapılan grupta klinik seyri ve artmış lenfanjiyogenezi destekler niteliktedir. Histolojik olarak alınan kesitlerde artmış lenfatik kanalların varlığı ve yara iyileşmesindeki belirgin farklar gösterilmiştir.Günümüzde tümör cerrahisi ve radyoterapi ile paralel olarak, lenfödemli hasta sayısıda gittikçe artış göstermektedir. Uzun süreli, adaptasyonu zor ve tam kür etkisi olmayan lenfödemin mevcut tedavi seçenekleri geliştirilmeye muhtaçtır. Otolog yağ dokusu kolay ulaşılabilirliği, ayrıntılı biyokimsal işlemlerden geçirilmeden hızlı kullanılabilirliği, donör alan çeşitliliği ve kök hücre içeriğinin zenginliği gibi pek çok avantajıyla lenfödem tedavisinde avantaj sağlayabilir. Bu ön çalışmanın, otolog yağ greftlerinin lenfödem tedavisinde kullanılması ve bu konudaki ileriye dönük, detaylı çalışmaların ortaya çıkması için zemin oluşturabileceğini düşünmektiyiz.
Özet (Çeviri)
Lymphedema is characterized by the accumulation of excessive amount of protein rich fluid in interstitial space as a result of obstruction and dysfunction of the lymphatic system, that is today not fully understood yet and certain treatment cannot be found. Existing methods for the treatment of lymphedema are temporary solutions and intended to prevent progress rather than definitive treatment. The aim of our study is creating a chronic lymphedema by proven model and injection of rich multipotent cells containing autologous fat graft, that is previously untested, to offer an forward looking alternative approach to medical and surgical treatment options of chronic lymphedema.16 Spraque-Dawley female rats weighing between 225 to 240g were divided into two equal groups. After radiotherapy and dissection of superficial / deep lympatics, chronic lymphedema established in all of the subject?s right lower extremities. Fat injection in group I (n = 8) as experimental and no fat injection in group II (n = 8) as a control group has been created. In both groups clinics of lymphedema were followed with direct and volumetric measurements. In addition, to investigate the presence of lymphatic flow, lymphoscintigraphy by given intradermally nanokolloid Tc 99m and the histological examination by taken cross-section from lymphedema ground with histochemical staining methods was performed.As a result of direct and volumetric measurements, group with fat injection has significant differences about decrease in the rate of formation of lymphedema, consisting lymphedema regression and wound healing were found. In fat injection group, lymphoscintigraphy support the clinical course of lymphedema and increased lenfanjiyogenezis, also histopathologic examinations show the presence of increased lymphatic channels and significant difference in wound healingToday, in parallel with cancer surgery and radiotherapy, chronic lymphedema continue to rise increasingly. Long-term with difficult adaptation and not available certain treatment options of lymphedema is in need to be developed. Autologous fat tissue with easy accessibility, fast availability without detailed biochemical processes, and donor tissue diversity may provide the advantages in the treatment of lymphedema. In conclusion, we considered that this preliminary study is a model on which further clinical and experimental studies about autologous fat tissue injection for the treatment of lymphedema can be based upon.