Kritik hastalarda standart ve diyabete özgü beslenme ürünlerinin, sıkı kan şekeri kontrolü üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of standart and diabetes-specific nutrition formulas for the control of tight blood glucose in critic patiens
- Tez No: 335963
- Danışmanlar: PROF. DR. YALIM DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Beslenme desteği, yoğun bakım tedavisinin bir parçasıdır ve yoğun bakım hastalarında beslenme yetersizliklerinden korunulması tedavi sürecinde ömemli role sahiptir.Çalışmamızda hiperglisemik kritik yoğun bakım hastalarında diabete özgü enteral ürün ile standart enteral ürünün sıkı kan şekeri kontrolü ve insülin ihtiyacı üzerine etkilerini araştırdık.Çalışmaya yoğun bakım ünitesinde en az 3 gün kalması planlanan ve enteral beslenmeyi tolere edebilecek ancak ağızdan beslenemeyen hastalardan, kan glukoz düzeyi 150 mg/dL üzerinde olan ve 18 yaş üzerindeki erişkin hastalar dahil edildi. Toplam 40 hasta, onamlarının alınmasını takiben bilgisayar tarafından oluşturulan blok rastlantısal sayı tablosu ile randomize edildi ve iki gruba ayrıldı. 24 saatte 75 ml/saat enteral ürün alımını tolere eden hastalarda günlük alması gereken kalori gereksinimleri 25kcal x vücut ağırlığı (kg) olarak hesaplandı. Enteral beslenme protokolüne göre, beslenme ürünü 7 saat besleme 1 saat ara şeklinde verildiği için günlük enerji gereksinimleri hastalara 21 saatte verilmiştir. Bu nedenle hastaların günlük kalori gereksinimleri 21 saate bölünerek saatlik kalori ihtiyaçları ve beslenme ürünü volümü hesaplandı. Hastalar 2 gruba ayrılarak 1. gruba ilk 24 saatte Isosource Standart beslenme ürünü, 2. gruba ise Novasource Diabet beslenme ürünü verildi. İkinci 24 saatte 1. gruba Novasource Diabet beslenme ürünü, 2. gruba ise Isosource Standart beslenme ürünü verildi. 7 saat beslenme sonrası verilen 1 saatlik aralarda aspirasyon yöntemiyle rezüdüel volüm ölçüldü. Rezüdüel volüm 150 mL' nin üzerinde olan hastalara 10mg metoklopromid 3x1 dozunda intravenöz (IV) başlandı. Metoklopromid tedavisine rağmen rezüdüel volümü fazla olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma süresince hastalara intravenöz yoldan başka dekstrozlu sıvı verilmedi.Enteral beslenme uygulaması süresince kan glikoz düzeyini 80-150 mg/dL düzeyinde tutacak şekilde intravenöz yoldan devamlı insülin infüzyonu verildi ve 4 saatte bir kan glukoz düzeyi arter kan gazı alınarak ölçüldü. Yatış süresince kan şekeri düzeylerine eğer insülin infüzyon dozu değiştirilmemişse 4 saatte bir bakıldı; eğer kan şekeri düzeyinde artış veya düşüş belirlenmişse yeni insülin infüzyon dozu ayarlandıktan bir saat sonra kan şekeri düzeyine yeniden bakıldı. Kristalize insülin 50 İU/50 mL izotonik sıvı ile sulandırılarak 1 İU/mL konsantrasyonda hazırlanarak devamlı intravenöz infüzyon şeklinde infüzyon pompası ile verildi.Çalışmamızda en yüksek, en düşük, ortalama ve medyan kan glukoz değerleri ile toplam insülin, ortalama insülin düzeyleri ve insülin doz değişiklik sayısı kaydedildi.Çalışmamızda en yüksek, en düşük ve ortalama kan glukoz değerleri açısından her iki ürün arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0,05). Her iki grupta medyan kan glukoz düzeyleri karşılaştırıldığında sayısal olarak anlamlı görülsede istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Çalışmamızda toplam ve ortalama insülin miktarları her iki grupta benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutritional support is a part of intensive care unit therapy and avoidance of malnutrition has an important role in the treatment process of intensive care unit patients.In our study, we investigated the effects of diabetes-specific enteral formula and standard enteral formula on tight blood glucose control and insulin requirement in hyperglycemic intensive care unit patients.The study included patients over the age of 18 with blood glucose level of 150 mg / dL whom are planned to stay at least 3 days in intensive care unit and able to tolerate enteral nutrition but cannot be orally fed. 40 patients, after obtaining their informed consents, were randomly divided into two groups by using computer-generated block random numbers table. Daily calorie requirement was calculated as 25 kcal x body weight (kg) in patients who can tolerate an intake of 75 ml / hour of enteral formula in 24 hours. According to the enteral nutrition protocol, daily energy requirement was given in 21 hours because enteral nutrition was given for 7 hours with 1 hour of breaks. For this reason, hourly calorie needs and nutrition formula volume were calculated by dividing daily calorie requirements by 21 hours. Patients were divided into 2 groups and given Isosource standard enteral formula and Novasource diabetes-specific enteral formula for the first 24 hours, respectively. For the second 24 hours, nutrition formulas were reversed for both groups. Residual volumes were measured at every 1 hour intervals following 7 hours of feeding by aspiration method. A 10 mg dose of intravenous (IV) metoclopramide was applied three times for patients with a residual volume greater than 150 mL. Patients with excess residual volume despite metoclopramide treatment were excluded from the study. No other intravenous solution containing dextrose was applied to patients during this study period.A continuous insulin infusion was given intravenously during the enteral nutrition to maintain blood glucose levels of 80-150 mg / dL and blood glucose level was measured every 4 hours by drawing arterial blood gas sample. Blood glucose levels were measured every 4 hours if the dose of insulin infusion had not been changed during hospitalization; and were measured one hour after new insulin infusion dose level had been set if an increase or decrease in blood glucose level was observed. Crystallized insulin diluted with 50 IU/50 ml isotonic fluid was prepared at a concentration of 1 IU/mL and applied as continuous intravenous infusion with an infusion pump.In our study; highest, lowest, average and median blood glucose levels, total insulin, average insulin levels and the number of insulin dose changes were recorded.No statistically significant difference was observed between two groups in terms of highest, lowest and average blood glucose levels. When compared, median blood glucose levels were numerically significant but were not statistically significant in both groups.In our study, total and average insulin levels were similar in both groups. Statistically significant difference was found in the number of insulin dose changes. This can reduce workload of nurses and doctors working in intensive care unit.As a result, it was concluded that diabetes-specific enteral formula does not have an important contribution in tight blood glucose control in non-diabetic critical patients. However, it will be appropriate that this study should be repeated with more patients.