Renal transplantasyon hastalarında ofis ve 24 saat ambulatuvar kan basıncı ölçümleri ile ekokardiyografi bulgularının incelenmesi
Evaluation of office and ambulatory blood pressure and echocardiographic finding in renal transplant recipients
- Tez No: 335968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızda böbrek nakilli hastalarında ofis kan basıncı (OKB) ve ambulatuvar kan basıncı (AKB) ölçümleri arasındaki ilişkiyi ve kan basıncı kontrolü ile ekokardiografik bulgularla belirlenen kalp fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Hastalar ve yöntem: Ocak 2010 ile Nisan 2011 tarihleri arasında Cerrahpaşa T.F. Transplantasyon Ünitesinde böbrek nakli sonrası takip edilen hastalar OKB ortalaması, AKB ölçümleri ve ekokardiyografi ile değerlendirilen sol ventrikül kitlesi, ejeksiyon fraksiyonu ve diyastolik disfonksiyon açısından incelendi.Bulgular: Çalışmamıza 87 hasta (38E/49K) alındı, hastaların yaş ortalaması 37.8 ± 11.6, ortalama ofis kan basıncı sistolik 123.8±13.1 mmHg, diyastolik 79.6±8.7 mmHg, ambulatuvar kan basıncı ortalama sistolik 117.1 ± 11.9 mmHg, diyastolik 74.7 ± 8.7 mmHg ve nondipper oranı % 67.8 bulundu. Dipper olan ve olmayanlarda kan basıncı parametreleri farklı bulunmadı. Ekokardiyografik parametrelerden ejeksiyon fraksiyonu nondipper grupta daha düşüktü (66.4±4.7 vs 66.3±6.1 p:0.020). Sistolik ölçümler açısından OKB AKB'den ortalama olarak 8,3 mmHg daha fazla idi ve ölçümlerin üçü hariç hepsi %95 güven aralığındaydı [38.1-(-21.5)] mmHg. Diyastolik ölçümler açısından ise OKB AKB den ortalama olarak 6,4 mmHg daha fazla idi ve iki ölçüm hariç hepsi %95 güven aralığına uyuyordu [27,2-(-14.2)]mmHg. Diyastolik disfonksiyon hastaların %32.2'sinde mevcuttu. Diyastolik disfonksiyon ileri yaş, kadaverik nakil, yüksek trigliserid seviyesi ve yüksek ofis kan basıncı ile ilişkiliydi.Sonuç: Korunmuş böbrek fonksiyonu ve iyi kan basıncı regülasyonuna rağmen böbrek nakli sonrası yüksek oranda nondipping paterne rastlanabilir, bunu belirlemek için AKB ölçümü yararlıdır. OKB ölçümleri ve AKB monitörizasyonunun birbirinin yerine değil birbirini tamamlayan yöntemler olarak kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: We intended to analyze the difference between the office blood pressure (OBP) and ambulatory blood pressure (ABP) measurements and the association of blood pressure (BP) control with echocardiographic parameteres in renal transplant recipients.Methods: The posttransplant patients followed in Cerrahpaşa Medical Faculty Renal Transplant Unit between January 2010 - April 2011 are included in the study with the evaluation of mean OBP level, ABP measurements and echocariographic assessment of left ventricular mass, ejection fraction and diastolic dysfunction.Results: We included 87 (38M/49F) patients to the study, mean age 37.8 ± 11.6 years, mean ofice systolic BP 123.8 ± 13.1 mmHg, diastolic BP 74.7 ± 8.7 mmHg and nondipper rate %67.8. There were no different BP parameters between the dipping and nondipping individuals. Among echocardiographic findings, ejection fraction was lower in nondippers than that in dippers (66.4±4.7 vs 66.3±6.1 p:0.020). In the terms of systolic BP measurements, office readings were on average 8.3 mmHg higher than ambulatory reciprocal values and in stead of 3 measurements,the rest were in the %95 confidence interval,[38.1-(-21.5)]mmHg. In the terms of diastolic BP measurements, office readings were on average 6.4 mmHg higher than ambulatory reciprocal values and in stead of 2 measurements,the rest were in the %95 confidence interval,[27,2-(-14.2)]mmHg. Diastolic dysfunction is found with 32.2% of the patients and was related with advanced age, transplant from cadaveric donor, high plasma triglyceride levels and high OBP levels.Conclusion: In spite of preserved kidney function and good BP regulation, nondipping patern of BP is frequently encountered between posttransplant kidney recipients and to make diagnosis of this ABPM is beneficial. OBP measurements and ABPM should be used as substitutients.