Esansiyel tremor, Esansiyel tremor ve Parkinson hastalığı birlikteliği gösteren ve parkinson hastalığı tanılı hastalarda kognitif bozuklukların ve depresyonun araştırılması
Assessment of cognitive impairment and depression in patients with Essential tremor, patients with Essential tremor and Parkinson's disease concomitance and Parkinson's disease
- Tez No: 335979
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Esansiyel Tremor monosemptomatik, motor özellikleri olan bir hastalık olmaktan çıkıp motor ve non-motor elemanları olan bir klinik spektrum haline gelmiştir. ET hastalarında yapılan bir çok çalışmada özellikle kompleks işitsel ve görsel dikkat, sözel akıcılık ve anlık bellekte beklenilenden daha fazla düzeyde hafif kognitif bozukluklar gözlenmiş (1-6) ve artmış demans prevelansına ve insidansına dikkat çekilmiştir (6-7, 9). Yapılan postmortem çalışmalarda serebellar dejenerasyonun yanı sıra beyin sapında lokus seruleusta Lewy cisimcikleri saptanmış ve birçok çalışmada ET hastalarında Parkinson Hastalığı geliştirme riskinin ve birlikteliğinin arttığı gözlenmiştir.Bu kesitsel çalışmada ET, Esansiyel tremor ve Parkinson Hastalığı birlikteliği olan ve Parkinson Hastalığı tanılı hastalarda kontrol grubuyla karşılaştırarak olası kognitif disfonksiyon varlığını araştırmayı planladık. Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Hareket Bozuklukları polikliniğinden Esansiyel Tremor, Esansiyel Tremor ve Parkinson Hastalığı Birlikteliği gösteren hastalar ile Parkinson Hastalığı tanılı hastalar ve yaşları uyumlu sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Yaşları 40-80 arasında olan hasta gruplarından 20'şer, kontrol grubundan 13 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. 2 nörolog tarafından muayene edilen ve ayırıcı tanı açısından EMG tremor analizleri yapılan hastalara ve sağlıklı kontrol grubuna ayrıntılı nörokognitif batarya uygulanmıştır.Kontrol grubu ile hasta gruplarının karşılaştırıldığı görsel ve sözel bellek, dikkat, yürütücü işlevler ve sözel akıcılık testlerinde anlamlı farklılık gözlendi. Yaş, cinsiyet ve eğitim açısından farklılık izlenmeyen hasta gruplarının birbiriyle karşılaştırılması sonucunda, özellikle karmaşık dikkat, PH' da ET'ye oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede bozuk bulunmuş olup ET'den sırasıyla, ET+PH ve PH'ya doğru, kişisel ve aktüel bilgide, görsel bellekte, basit ve karmaşık dikkatte, soyutlamada, yürütücü işlevlerde artan oranda bozukluk saptandı.ET'de saptanan kognitif anormallikler PH'ya oranla daha hafif olmakla birlikte yürütücü işlevler, dikkat, bellek ve sözel akıcılık testlerinde düşüklük izlenmiştir. Bu da ET'nin de PH gibi fronto-subkortikal yolaklar dahil olmak üzere multipl katekolaminerjik yolakların defisitiyle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Ancak ET-PH ilişkisinin ve kognitif anormalliklerin mekanizmasının daha net anlaşılabilmesi için ayrıntılı klinik takip ile daha çok sayıda hasta ve kontrol grubu içeren, ve histopatolojik incelemelerin de planlandığı uzun vadeli prospektif çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The traditional view of ET, as a mono-symptomatic condition, is being replaced by an appreciation of the spectrum of clinical features, with both motor and non-motor elements. In many studies mild cognitive deficits were observed, especially auditory and visual attention, verbal fluency and immediate memory were more than expected in patients with ET and increased incidence and prevelance of dementia is pointed to attention. In postmortem studies as well as cerebellar degeneration, lewy bodies were identified in locus ceruleus in brain stem and increased risk and togetherness of Parkinson?s Disease (PD) has been observed in ET patients.In this cross sectional study, we planned to investigate the possible presence of cognitive dysfunction in patients with ET, ET+PD and PD patients compared with the control group. In our study, patients with ET, ET+PD and PD who were followed up from Cerrahpasa Medical Faculty, Neurology Department, Movement Disorders Division Outpatient Clinic and age-matched healthy control group were included. 20 patients from each patient group and 13 people from control group with the age range of 40-80 were included. Detailed neurocognitive battery was applied to patients and control group who were examined by two different neurologists and had EMG tremor analysis for differential diagnosis. Comparing the control group and patient group regarding visual and verbal memory, attention, executive functions and verbal fluency tests statistically significant differance has been shown. In patient groups with no significant difference in age, sex and education, especially complex attention was more significantly worse in PD, compared with ET. Personal and actual information, visual memory, simple and complex attention, abstract thinking, executive functions were increasingly getting worse by order of ET, ET+PD and PD.Although the cognitive abnormalities determined in ET were milder than PH, executive functions, attention, memory and verbal fluency tests scores were detected lower in ET group. This indicates that ET is related to multiple catecholaminergic pathways including fronto-subcortical circuits as in PD.However; to get a better understanding of the mechanisms of ET-PD association and cognitive deficits, detailed clinical follow up with higher number of patients and control groups and long term prospective studies that includes histopathologic studies must be done.