An Approach to estimate train travel time on the single-track railroads
Tek hatlı demiryolu güzergahında tren seyir sürelerinin belirlenmesi için bir yaklaşım
- Tez No: 33606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz TEK HATLI DEMİRYOLU GÜZERGAHINDA TREN SEYİR SÜRELERİNİN BELİRLENMESİ İÇİN BİR YAKLAŞIM BATUR, Nacar Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Özdemir AKYILMAZ Ocak, 1993, 104 sayfa Bu tezin başlıca amacı çift yönlü tek hatlı demiryollarında işleyen trenlerin her iki doğrultudaki seyir sürelerini belirlemektir. Tren seyir süreleri burada transit ve toplam gecikme süresini içermektedir. Bilindiği üzere tek hatlı bir sistemde işletilen tren türü, tren seyir süresini etkileyen önemli bir faktördür. Farklı hızlarda çalışan trenlere müsaade edilmektedir. Bu çalışmada buluşma ve öne geçmeler olduğunda tren davranışını kontrol etmek için öncelik sistemleri mevcuttur. Karşılışmalardan kaynaklanan toplam gecikme süresi işletilen tren türü, öncelik, sayding sayısı ve karşılışma sayısının fonksiyonu olarak hesaplanmıştır.Bu tezde, transit süre ile bahsedilen faktörler arasında bir bağıntı geliştirilmiştir. İterâtif bir yöntem ile her bir yöndeki tren türü için karşılaşmalardan kaynaklanan gecikmeleri de içeren sonuç seyir süreleri bulunmuştur. Önerilen bu yaklaşım daha sonra tek hatlı demiryollarında her iki doğrultudaki trafiğe uygulanmıştır. Bu yaklaşım kullanılarak elde edilen sonuçlar, zaman-mesafe diagramından alman temel seyir süreleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca toplam gecikmeler de karşılaştırıldı. Sonuç olarak, önerilen yaklaşımın çeşitli trenlerin seyir sürelerinin belirlenmesinde yararlı olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tren transit süresi, tren seyir süresi, karşılaşma gecikmeleri, karşılaşmalar, geçiş istasyonları, trenlerin önceliği, tek hatlı demiryolları, tarifelendirme. Bilim Kodu : 624.04.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN APPROACH TO ESTIMATE TRAIN TRAVEL TIME ON THE SINGLE-TRACK RAILROADS BATUR, Nacar M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Özdemir AKYILMAZ January, 1993, 104 pages The main purpose of this thesis is to estimate train travel times on the single-track railroads with traffic in both directions. Train travel times, here mean transit time plus total delays. It is known that train type operated is an important factor affecting the travel time on the single-track railroads. Trains operating at several different speeds in each direction are permitted. Priority systems are included in the approach to control train behaviour when meets and overtakes occur. The total delay times due to interferences are calculated as a function of train type, priority, number of passing sidings and number of interferences. mIn this thesis a relationship has been developed between the transit time and the factors mentioned above. By an iterative procedure, resulting train travel times including interference delays for each train in each direction are calculated. The proposed approached has been applied on the single track railroad with traffic in both directions. The results obtained by using the approach and basic travel times taken from the time-distance diagram were compared. Total delays were compared as well. At the end, conclusions and recommendations were given. Consequently, it is found that the proposed approach is efficient in determining the travel times of various types of trains. Key Words : Train transit time, train travel time, interference delays, interferences, passing sidings, priority of the trains, single track railroads, scheduling. Science Code : 624.04.02 IV