Uluslararası ve ulusal boyutlarıyla konut hakkı
International and national aspects of the housing right
  1. Tez No: 336082
  2. Yazar: FATMAGUL KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ABDULHAKİMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Konut hakkı, uluslararası insan hakları belgeleri ve ulusal düzenlemeler içerisinde düzenlenmiş bir haktır. Bu bakımdan çalışmanın öncelikli amacı, söz konusu hakkın, bir insan hakkı olarak kapsam ve sınırlarını ortaya koymaktır. Çalışma içerisinde öncelikle İnsan Hakları Hukuku bağlamında konut hakkının normatif kaynakları, hakkın öznesi, nesnesi ve sözleşme organlarının ürettiği içtihadi standartlar çerçevesinde konut hakkının içeriği belirlenmeye çalışılmıştır. Her bir insan hakkı bakımından önem teşkil eden devletlerin sözleşme ile üstlendikleri yükümlülükler, konut hakkına ilişkin olarak ayrıca ele alınmıştır. Türk hukuk düzeni içerisinde konut hakkına ilişkin anayasal ve yasal düzenlemeler belirlenmeye ve diğer ülke hukuk düzenleri ele alınmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Konut Hakkı, Yeterli Standartta Konut Hakkı, ?nsan Hakları, Devlet Yükümlülükleri.
Özet (Çeviri)
The right to housing is a right regulated in international human rights documents and national regulations. Therefore, the primary objective of the study is to indicate the content and limits of housing rights as a human right. Firstly in the study, the normative resources of housing rights, subject of the housing rights, object of the housing rights and content of this rights are tried to determine in context of human rights law. The obligations of states that are important in terms of each human rights are also examined in relation to the housing rights. The constitutional and legal regulations on the right to housing in Turkish law are tried to determine and the other countries laws are examined. Key Words : Housing Right, Right to Adequate Housing, Human Rights, Obligations of States.