Türkiye'de televizyon haberleri
Tv news in Turkey
  1. Tez No: 336202
  2. Yazar: TANER HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN UĞUR DAİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada, popüler kanalların ana haber bültenlerinin niceliksel incelemelerini yaptık. Bunun sonucunda, elde ettiğimiz veriler üzerinden, Türkiye?de ana haber bültenlerinde, hangi türlerin yer aldığını ve gündemin nasıl oluşturulduğunu açıklamaya çalıştık. Yaptığımız çalışmada, haber merkezinde toplanan haberlerin, ne şeklide ve nasıl yayınlanacağını tespit ettik. Buna göre, haberler iki ana başlıkta gruplandırılmaktadır. Bunlar, iç ve dış haberlerdir. Çalışmamızda, haber bültenlerinin ticari kanallarda 60 dakika ve kamu hizmeti yayıncılığı yapan TRT?de 30 dakika civarında yayınlandığını tespit ettik. Ancak bu süre farkına rağmen, yayınlanan haber adedi tüm kanallarda 20-25 aralığındadır. İncelediğimiz dönemde, iç haberlerin, %80?in üzerinde yayınlandığını gördük. Bu çalışmada, ?iç haberleri? incelediğimizde, karşımıza ağırlıklı olarak yer alan 11 tür olduğunu tespit ettik. Bu türleri belirlerken ?bülten içindeki özetler?, en çok yer alan türler ve bir tür oluşturmaya yetecek sayısal çokluğa sahip olmayanların gruplandırıldığı ?öteki? başlıklarında topladık. Öne çıkan haber türleri, ?diplomasi?, ?ekonomi?, ?gündem?, ?kültür-sanat?, ?magazin?, ?polis-adliye?, ?politika?, ?sağlık?, ?spor? ve ?terör? şeklinde gruplandırıldı. Haber bültenleri, toplumsal karar alma ve fikir oluşumu açısından oldukça önemli bir konumdadır. Ancak haber bültenleri, bunun farkında olan kişiler, haberciler, editörler, medya sahipleri bu çerçevede kendi bakış açılarından ve ekonomik ilişkileri doğrultusunda oluşturulmaktadır. Bizde oluşan fikir, haber bültenleri yeterince nesnel değil ve doğruyu tam yansıtmamaktadır. Çalışmamızda, haber bültenlerinde insanlara, belirli konuların ağırlıkta olduğu bir akış sunulmaktadır. Bu akış, medya kuruluşunun yayımladığı etik kurallar doğrultusunda hazırlandığı iddiasındadır. Ancak biz çalışmamızda bunun çok fazla da önemsenmediğini gözlemledik. Toplumsal gelişmişlik ve sosyal bir devletin yapısında olması gereken de, bireylerin ihtiyaçlarının sağlıklı ve düzenli şekilde karşılanmasıdır. Haber alma özgürlüğü de bunlardan biridir ve evrensel insan hakları arasındadır. Anahtar Kelimeler : Televizyon Haberleri, Kamu Hizmeti Yayıncılığı, Haber Bülteni
Özet (Çeviri)
In this study, we analyzed popular TV channels? news. As a result, over the information we gathered, we tried to explain how agenda is created and what types of news takes place in the bulletin. In this study, we figured out how and and in what format the news are gathered in the news center. According to this, news is mainly seperated into two groups like ?Local News? and ?World News?. In our study, we determined that news takes 60 minutes in commercial channels and 30 minutes in TRT which is making public broadcasting. Even though there is a time difference, the number of news broadcasted was about 20-25 in all channels. During this investigation period, we noticed that local news was broadcasted more than 80%. In this study, when we analyzed ?local news? ,we determined 11 different types of news. We grouped these types under two main groups like ?summaries inside bulletin? and ?Other? which consists of common types and types that are not enough to form a new type. Highly broadcasted news was grouped like ?Diplomacy?, ?Economy?, ?Agenda?, ?Culture?, ?Magazine?, ?Police-Supreme Court?, ?Politics?, ?Health?, ?Sports? and ?Terror?. News bulletin takes a very important role in creating ideas and social decision making. When news anchors, reporters, editors, or media owners are preparing news bulletin they know this role but they create news according to their own economic relations and opinions. The idea that comes to our minds is, news bulletins are not objective enough and they do not reflect the truth. Our study shows that specific topics are manipulated more often to people. This bulletin is claimed to be prepared according to the ethics of the media corporation. In our study, we inspected that this is not the issue. In a social government structure, government should create an environment where people?s needs are satisfied in a healthy and organized way. Freedom of information is one of these needs and it is also among universal human rights. Keywords : TV News, Public broadcasting, News Bulletin.