Yirmibirinci yüzyılda Türkiye'nin güvenlik riskleri: Bağımsız Kürt Devleti'nin kurulma ihtimalinin doğurabileceği sorunlar
Security risk of Turkey in the twenty-first century: Issues caused by the possibility of establishment of an independent Kurdish State
- Tez No: 336355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yirmibirinci yüzyılda Türkiye?nin karşılaşmış olduğu güvenlik risklerini incelemek ve bu bağlamda kurulması planlanan bağımsız Kürt Devleti?nin kurulma ihtimalinin doğurabileceği sorunlara bakıştır. Tezin yazımında kullanılan yöntem kaynak tarama yöntemidir. Çalışmaya başlanılan tarih itibari ile 250?ye yakın kaynaktan faydalanılmıştır. Bu kaynakların çoğu basılı kitaplardan oluşmakta, ayrıca elektronik kaynaklar, ulusal yayın yapan gazeteler, dergiler, bültenler, tebliğler ve hakemli dergilerde yayınlanan makalelerden de faydalanılmıştır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde BİREY VE DEVLET BAĞLAMINDA GÜVENLİK ele alınacaktır. İkinci bölümde SOĞUK SAVAŞ VE SONRASI TÜRKİYE?NİN GÜVENLİĞİ ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Üçüncü bölümde ORTADOĞU?DA KÜRTLERİN DEVLETLEŞME ÇABALARI üzerinde durulacaktır. Dördüncü bölümde YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA Kİ GELİŞMELER NETİCESİNDE KUZEY IRAK?TA BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİ?NİN KURULMA İHTİMALİNİN DOĞURABİLECEĞİ SORUNLARA GENEL BAKIŞ incelenecek ve beşinci bölümde ise SONUÇ ve DEĞERLENDİRME kısmı yer alacaktır. Anahtar Kelimeler 1. Kürt 2. Kürt Devleti 3. Güvenlik ? Güvenlik Çalışmaları 4. Terör 5. Yirmibirinci Yüzyıl
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine security risks that Turkey is experiencing in twenty-first century; and to observe the issues induced by the possibility of the establishment of an independent Kurdish state. The method used in the writing of the thesis is literature method. Approximately 250 resources are used in this study. These resources consist of published books, electronic resources, national newspapers, periodicals, newsletters, notifications, and peer-reviewed journals. This study involves five sections. In the first section, SECURITY IN THE CONTEXT OF THE INDIVIDUAL AND THE STATE will be discussed. In the second section, TURKEY?S SECURITY: COLD WAR ? POST COLD WAR will be explained in details. In the third section will be focused on ESTABLISHMENT OF KURDISH STATE EFFORTS AND REGIONAL SECURITY. In the fourth section will be examined THE OVERVİEW OF THE RESULT OF DEVELOPLMENTS IN TWENTY-FIRST CENTURY, ISSUES CAUSED BY THE POSIBILITY OF ESTABLISHMENT OF INDEPENDENT KURDISH STATE AT NORTH IRAK. In the fifth and last section, THE CONCLUSION AND REVIEW part will be found Key Words 1. Kurdish 2. Kurdish State 3. Security ? Security Studies 4. Terror 5. Twenty-first Century