KOBİ'lerin yeri ve önemi
KOBİ'lerin yeri ve önemi
  1. Tez No: 336356
  2. Yazar: ROSHANAK HOSSEİNPOUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİH AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki ??letmelerin (KOB?), dünya ekonomisindeki rolü giderek artmaktadır. KOB??ler, yeni istihdam alanları yaratılmasındaki katkıları, piyasa ko?ullarında meydana gelen deği?ikliklere uyum sağlama yetenekleri, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasındaki etkileri ile az geli?mi?, geli?mi? ve geli?mekte olan ülke ekonomilerinde gün geçtikçe daha vazgeçilmez hâle gelmektedir. Bu geli?me de, ülkeleri, KOB??lerin te?viki ve geli?imi için uygun politikalar uygulamaya yöneltmektedir. KOB??ler her ülkede olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de son derece önemli bir yer ve ağırlığa sahiptir. KOB??ler Türkiye?nin gerek ekonomik kalkınmasında, gerekse de bölgedeki ekonomik gücünü artırmasında en önemli dayanaklardan biridir. Günümüz dünyasında tüm ülkelerde ekonomik politikaların merkezinde, KOB??lerin geli?tirilmesi ve korunması için uygun ortamların hazırlanması vardır. Zira ekonomilerin ba?arılı olması, çok büyük oranda KOB??lerin ba?arılı olmasına bağlıdır. Bu nedenle KOB??lerin ya?adıkları sorunlar, bu sorunların a?ılması için sağlanan destekler ve bu konuda getirilen çözüm önerileri büyük önem kazanmaktadır. Anahtar Kelime: KOB?
Özet (Çeviri)
Small and medium enterprises (SMEs) which can be regarded as the vital components of the World and the Turkish economy have a great role on economic development, promotion of welfare, development of business competition, productivity growth, development of innovative ideas, fighting against unemployment, balancing social norms and forming high-class society. This study aims to define SMEs and highlight the importance of SMEs on the economy, identify their sector-based distribution, give SMEs-based economic support, identify advantages and disadvantages of SMEs, identify their role on economic development and finally analyze the effects of global market competition on SMEs.