Neoliberal stratejide sosyal politikanın konumu:Türkiye örneği
Position of social policy in the neoliberal strategy: Turkey's case
- Tez No: 218598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Neoliberalizmin dünya çapında hakimiyet kurdugu 1980'lerden bu yana, sosyal politikada önemli dönüsümler yasanmaktadır. Neoliberalizmin özellestirme, serbestlestirme ve kuralsızlastırma politikalarıyla uyumlu bir sekilde sosyal politikada hak temelli ve isçi odaklı yaklasımlar terk edilmekte ve bir yandan kamusal refah uygulamaları, basta yoksulluk ölçümlerine dayalı olanlar olmak üzere, çesitli özel gruplara yönelik bir hal almaktadır. Öte yanda ise, sosyal politika alanında sivil toplum örgütlerinin etkinliginin arttırılması amaçlanmaktadır. Sosyal politika alanındaki bu dönüsüm yaygın olarak kapitalist sistemin 1970'li yıllarda girdigi krizle ve ardından yasanan dönüsümlerle iliskilendirilmektedir. Bu çalısma ise, sosyal politika alanındaki neoliberal dönüsümün bir sermaye stratejisi olarak anlasılması gerektigini öne sürmektedir. Kapitalizmin krizinin sermaye lehine bir çözümü, sınıf iliskilerinin ve isçi sınıfı kompozisyonunun sermaye birikimi ile uyumlu bir biçim alması ile mümkündür ve sosyal politika alanındaki neoliberal dönüsüm de bu stratejiyi tamamlayıcı niteliktedir. Türkiye'de neoliberal dönüsüm ile beraber sosyal politika alanında bir yandan sosyal yardımlara yapılan vurgunun arttıgı görülmektedir. Öte yandan ise özellikle 1999'dan bu yana sosyal güvenlik sisteminde sistemden yararlananların hak ve yararlarını geriletici nitelikte bir reform stratejisi gözlenmektedir. Sınıf olusumu literatürü ve sosyal politika alanında yapılan çalısmalarda sosyal politika biçimlerinin çıkar algısı ve sınıf kimligi olusumunu biçimlendiriyor olusuna iliskin tespitler, yasanmakta olan dönüsümün neoliberal strateji ile tamamlayıcı iliskisinin açıklanmasını saglamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fundamental transformations in social policy have been occurring since 1980 through which neo-liberalism gained certain predominance. Concomitant with the policies of neo-liberalism such as privatization, liberalization, deregulation, in social policy, the approaches concerning social rights and focusing on working classes? interests are being removed from the agenda when public welfare implementations are getting into forms which are concerning the interests of certain specific groups that are shaped through apprehensions on poverty. Furthermore, in social policy field, enforcement of the effectiveness of NGOs is aimed. This specific transformation in social policy is generally thought with the crisis of capitalist system in 1970s and the efforts to overcome that crisis conditions. This work is defending a view that that specific transformation in social policy must be considered as a strategy of capital. The resolution of the crisis of capitalism for the sake of capital can be possible with a harmony of class relations and working class composition with capital accumulation process and the transformation in social policy field has a quality complementing such a strategy of capital seeking certain harmony. With the neo-liberal transformation in Turkey, it has been being observed that there has been an increase in making stress on social aids. On the other hand, especially after 1999, it has been observed that, a reform strategy has been constituted in a way that have being cut back the claims and the benefits of those who are deriving benefit from the social security system. It can be derived form the literature on class formation and the studies being conducted in the field of social policy that the apprehension of interest and the formation of class are being modeling by the forms of social policy. Following this fact provides an appropriate theoretical ground to argue that the transformation, that is in the agenda, has a complementary relation with the neo-liberal strategy.