Multipl skleroz hastalarında optik koherens tomografinin prognostik değeri
To assess correlation of optical coherence tomography measurements in multiple sclerosis patients and prognosis of disease
- Tez No: 336407
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİPEK MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Nöroloji, Eye Diseases, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Multipl Skleroz(MS) olgularında optik koherens tomografi( OKT) ile ölçülen retina sinir lifi tabakası (RSLT) verileri ile hastalığın progresyonu ve prognozu hakkında bilgi elde edilmesi.Gereç ve Yöntem: MS tanısı almış 107 olgunun 214 gözü, kontrol grubuna dahil olan 64 olgunun 128 gözü incelenmiştir. Tüm olguların tashihsiz ve tashihli görme keskinliği, biomikroskopik ve göz dibi incelemesi, göz içi basıncı ölçümleri, OKT cihazıyla RSLT kalınlıkları, ortalama, minimum, maksimum ve kadranlarda saptanmıştır. MS tanısı almış olgulardan 25'inin 50 gözüne ikinci kez OKT en erken 1.5 ay ve en geç 26 ay sonra (ortalama 16 ay) çekilmiştir. MS'li olgular, optik nörit geçirmiş olanlar ve geçirmemiş olanlar diye iki gruba ayrılmıştır. RSLT ölçümleri, iki grup arasında ve kontrol grubu ile mukayese edilmiştir.Bulgular: Optik nörit geçirmiş ve geçirmemiş olguların RSLT kalınlık ölçümleri arasında ortalama, minimum, maksimum ve tüm kadran değerlerinde anlamlı fark mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess whether a correlation exists between retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness determined by optical coherence tomography(OCT) and prognosis of multiple sclerosis(MS) patients and disease progression.Methods: 214 eyes from 107 patients with a diagnosis of MS and 128 eyes from 68 control subjects were examined. All subjects underwent testing uncorrected, corrected visual acuity, slit lamp biomicroscopy and fundus evaluation, intraocular pressure measurement, average, minimum, maximum and all quadrants analysis of RNFL with OCT.50 eyes from 25 MS patients underwent second OCT measurement at least 1.5 months and maximum 26 months ( average16 months).MS patients classified into either eyes affected by optic neuritis (MSON) and eyes without optic neuritis(MS-non-ON).