Multipl skleroz hastalarında optik koherens tomografi bulguları, görme keskinliği ve manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the patients with multiple sclerosis and optical coherence tomography findings, visual acuity and magnetic resonance imaging evi̇dence
  1. Tez No: 729269
  2. Yazar: KIVANÇ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Multipl skleroz, genellikle görsel sistem tutulumu ile kendini gösteren ve başlangıçta oftalmolojik semptomlarla ortaya çıkabilen santral sinir sisteminin otoimmün demiyelinizan bir bozukluğudur. Çalışmamızda Multipl Skleroz (MS) tanısı ile takip edilen hastaların optik koherens tomografi (OKT) bulguları incelenmiştir. OKT bulguları ile; en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, kranial MRG'deki T2 hiperintens lezyon sayısı ve EDSS skoru ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniğinde 30/05/2020-01/04/2021 tarihleri arasında McDonald kriterlerine göre MS tanısı almış, tetkikleri ve takipleri yapılan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniğine refere edilen en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, ön segment bakısı, ayrıntılı fundoskopik muayenesi ve optik koherens tomografi görüntülemesi yapılan olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada toplam 94 olgunun 188 gözü incelenmiştir. Değerlendirilmeye alınan 94 olgunun 59'u (118 göz) McDonald kriterlerine göre MS tanısı almıştır, geri kalan 35 olgu (70 göz) ise İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniğine müracaat eden, refraksiyon kusuru dışında başka herhangi bir oftalmolojik ya da nörolojik patolojisi bulunmayan olgulardır. Bu 35 olgu, kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya katılan olguların optik koherens tomografi yardımıyla total makular volümün, makula retina sinir lifi tabakası, makula gangliyon hücre, iç pleksiform tabaka, iç nükleer tabaka, fovea dış plexiform tabaka ve fovea dış nükleer tabaka volümleri ve peripapiller retina sinir lifi kalınlığı hesaplanmıştır. Makular volümün; en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, kranial MRG'deki T2 hiperintens lezyon sayısı ve EDSS skoru ile ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Hasta grubunda yer alan 59 kişi ve kontrol grubunda yer alan 35 kişi toplam 188 göz çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta grubununun yaş ortalaması 38,6±10,6 yıl, sağlıklı kontrol grubununun 37,5±8,2 yıldır. Hastaların %83,1'i ve kontrol grubunun %65,7'si kadındır. 17 hastada (%28,8) optik nevrit saptanmıştır. ON öyküsü olan hastaların ortalama hastalık süreleri 11,4±8,5 yıl olarak hesaplanmıştır. ON öyküsü olmayan hastaların ortalama hastalık süreleri 10,3±8,5 yıl olarak hesaplanmıştır. Total makülar volum, mRNFL, ganglion hücre tabakası ve iç pleksiform tabakanın volumünün ve pRNFL kalınlığının değerlerinin kontrol grubunda hasta grubuna göre daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (.p
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple sclerosis is an autoimmune demyelinating disorder of the central nervous system, which is usually manifested by visual system involvement and may initially appear with ophthalmological symptoms. In our study, the optical coherence tomography (OCT) findings of the patients who were followed up with the diagnosis of Multiple Sclerosis (MS) were examined. The relationship between OCT findings and the best corrected visual acuity, the number of T2 hyperintense lesions on cranial MRI, and the EDSS score was examined. Materials and Methods: Izmir Tepecik Training and Research Hospital, Clinic of Neurology between dates 30/05/2020-01/04/2021 a diagnosis of MS according to the McDonald criteria, Izmir Tepecik Training and Research Hospital Ophthalmology clinic tests and be tracked to be referred to the best-corrected visual acuity, anterior segment, see detailed funduscopic examination and optical coherence tomography patients were studied retrospectively. In this study, 188 eyes of a total of 94 cases were examined. 59 of 94 cases (118 eyes) has been diagnosed with MS according to the McDonald criteria, the remaining 35 cases (70 eyes) are the cases when applied to Izmir Tepecik Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic and did not have any ophthalmological or neurological pathology other than refractive errors. These 35 cases constituted the control group. The thickness of total macular volume, macular retinal nerve fiber layer, macular ganglion cell, inner plexiform layer, inner nuclear layer, fovea outer plexiform layer and fovea outer nuclear layer volumes and peripapillary retinal nerve fiber were calculated with the help of optical coherence tomography in the cases participating in the study. The relationship of macular volume with the best corrected visual acuity, the number of T2 hyperintense lesions on cranial MRI, and the EDSS score was examined. Results: A total of 188 eyes were included in the study, of which 59 were in the patient group and 35 were in the control group. The mean age of the patient group was 38.6±10.6 years, and that of the healthy control group was 37.5±8.2 years. 83.1% of the patients and 65.7% of the control group were women. Optic neuritis was detected in 17 patients (%28.8). The mean disease duration of the patients with a history of ON was calculated as 11.4±8.5 years. The mean disease duration of patients without a history of ON was calculated as 10.3±8.5 years.