Tetraplejik kişilerde Duruöz El İndeksi: Anket ve gözlem uygulamalarının karşılaştırılması
The Duruöz Hand Index in tetraplegic patients: Comparison of questioning with observational rating
- Tez No: 336415
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK SAHİR KARAMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Birincil amacımız tetraplejik hastaların el fonksiyonlarını değerlendirmede Duruöz El İndeksi (DEİ)'nin geçerlik ve güvenirliğini araştırmak, ikincil olarak da DEİ'nin anket ve gözlemsel olarak uygulanması arasındaki olası farklılık ya da benzerlikleri ortaya koymaktı.Gereç ve Yöntemler: Prospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmaya Amerika Omurilik Yaralanması Derneği 2002 standartlarına göre tetrapleji tanısı almış toplam 40 travmatik omurilik yaralanmalı (OY) olgu alınarak sırasıyla DEİ anket formu, DEİ gözlemsel formu, Kuadripleji Fonksiyonel İndeksi-Kısa Formu (KFİ-KF), El Fonksiyonel Vizüel Analog Skalası (VAS-Fonk) ve Yaşam Kalitesi Anketi Kısa Form-36 (SF-36) uygulandı. Bu değerlendirmeden 3-6 ay sonra OY üzerinden en az 1 yıl geçmiş 30 kadar hasta telefon ile aranarak anket yeniden uygulandı.Bulgular: Geçerlik analizi aşamasında yapısal geçerliği sınamak amacıyla DEİ anketi ile üst ekstremite motor skoru (ÜEMS), ASIA, KFİ-KF, VAS-Fonk ve SF-36 arasındaki ilişki Pearson korelâsyonu ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our primary goal was to investigate the reliability and validity of Duruoz Hand Index (DHI) in assessing hand function in tetraplegic patients and secondarily to detect the the relationship between the questioning and observational rating of DHI.Material and methods: Forty patients with traumatic tetraplegic patients were assessed with the DHI questionnaire, observational rating of DHI, Quadriplegia Index of Function-Short Form (QIF-SF), Visual Analogue Scale of Hand Function (VAS-Func) and Health Survey Short Form-36 (SF-36) in this prospective study, respectively. Three-six months following, 30 patients were administered DHI for the second time by phone.To determine the construct validity of DHI, the relationship between DHI and upper extremity motor score (UEMS), ASIA, QIF-SF, VAS-Func and SF-36 was analyzed by Pearson correlation. Significant high correlations were found between DHI and UEMS, ASIA, QIF-SF, VAS-Func values.