CD30 eksprese eden kutanöz T hücreli lenfoma olgularında FISH ve immünhistokimyasal yöntemlerle IRF4 geninde yeniden düzenlenme ve protein ekspresyonunun araştırılması
The investigation of IRF4 gene rearrangement and protein expression of CD30+ cutaneous T cell lymphomas with FISH and immunohistochemical methods
- Tez No: 336417
- Danışmanlar: PROF. DR. CUYAN DEMİRKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, CD30 eksprese eden primer kutanöz T hücreli lenfomaların ayırıcı tanısında immünhistokimyasal olarak MUM1/IRF4 protein ekspresyonunun ve Break Apart FISH yöntemi ile IRF4 geninde yeniden düzenlenmenin rutin uygulamada kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Yirmialtı LyP, 13 PCALCL ve 9 CD30(+) T-MF olgusu ile kontrol grubu olarak belirlenen 3 ALK(-) sistemik ALCL, 1 ALK(+) sistemik ALCL ve 1 klasik HL'dan oluşan toplam 53 olgu çalışma grubuna alınmıştır.Çalışmadan çıkan sonuca göre; IRF4-FISH yöntemi, LyP, CD30(+) T-MF ve deri tutulumu bulunan ALK(-) sistemik ALCL olgularının PCALCL'den ayrımında %90 spesifite ve %87,5 pozitif kestirim değerleri (Fisher's exact test p:0,0001) ile bugüne kadar belirlenmiş en iyi yöntemdir. Özellikle PCALCL tanısında en spesifik tanı yöntemi olduğu yapılan son çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ancak yine de klinik, morfolojik ve fenotipik veriler olmaksızın kullanılmamalıdır.IRF4 translokasyonu saptanan olguların kliniklerinde ve hastalık seyirlerinde, translokasyon saptanmayanlarla karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bunun nedeni bu çalışmada translokasyon saptanan 6 olgunun 3'ünün uzun süreli klinik izlemlerine ulaşılamamış olması olabilir. Diğer 3 olgunun ise klinik izlem süreleri 1-20 yıl arasındadır.MUM1/IRF4 protein ekspresyonu, FISH yöntemi ile IRF4 translokasyonunun saptanması gibi PCALCL olgularına spesifik bulunmamıştır. Aynı zamanda CD30 eksprese eden hemen tüm kutanöz T hücreli lenfomalarda ve ALK(+/-) sistemik ALCL olgularında değişen derecelerde MUM1/IRF4 proteini pozitif bulunmuştur. Bu antitelerin ayırıcı tanılarında immünhistokimyasal olarak MUM1/IRF4 protein ekspresyonunun saptanması anlamlı değildir.PCALCL olgularının %75'inde IRF4-FISH yöntemi ile yeniden düzenlenme/translokasyon saptanmış olup, bu oran tartışmada da belirtildiği üzere diğer çalışmalara göre oldukça yüksektir. Bunun nedeninin olgu sayısının azlığının yanı sıra coğrafi farklılıkların bir sonucu olabileceği de akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the value of IRF4 translocation with Break Apart FISH method and MUM1/IRF4 protein expression with immunohistochemical method in the distinction of primary cutaneous T cell lymphomas which express CD30 antigen in routine practice.Fifty-four samples from 53 cases which include 26LyP, 13PCALCL, 9CD30(+) T-MF cases and 3ALK(-) systemic ALCL, 1ALK(+) systemic ALCL, 1clasical HL cases as control group were analyzed.IRF4-FISH represents the most specific test in the differantial diagnosis of PCALCL, LyP, CD30(+) T-MF and ALK(-) systemic ALCL with skin involvement, in favor of PCALCL. However, like all FISH testing, IRF4-FISH should be used in the context of clinical, morphologic and phenotypic data.Prognostic significance of IRF4 translocation in PCALCL cases remains uncertain. Though we did not find clear differences in outcome between translocated and non-translocated cases. Short or uncertain follow up limits the ability to draw prognostic significance of translocation.The most PCALCL express IRF4 protein regardless of the presence of IRF4 translocation. IRF4/MUM1 protein expression is not specific for PCALCL cases like IRF4 translocation. At the same time all CD30(+) cutaneous T cell lymphomas and ALK(+/-) systemic ALCL cases express MUM1/IRF4 protein. Due to this finding, MUM1/IRF4 immunostaining can not be used to differentiate these entities.In our study, IRF4 gene rearrangement/translocation was identified at the 75% of PCALCL cases with the method of IRF4-FISH. This ratio is comparatively more than the results of the recent studies which we discussed above. The reason of this result may come from insufficient number of PCALCL cases or the geographic differences of our study group.