Karaciğer rezeksiyonu ameliyatlarında hastaların mortalitesi ve morbiditesi üzerine etkili faktörlerin prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of factors on mortality and morbidity of liver resection surgery
  1. Tez No: 336427
  2. Yazar: İLKNUR ÖZDOĞAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde 1 Ocak 2008-31 Aralık 2009 tarihleri arasında karaciğer tümörü nedeniyle opere edilen hastaların mortalite ve morbiditesine etki eden faktörleri prospektif olarak değerlendirmeyi amaçlandı. Karaciğer tümörü nedeniyle ameliyat edilmiş olan, yaşları 19-82 arasında 34 hasta çalışma kapsamına alındı. Tüm hastaların tıbbi kayıtları doldurulan standart formların incelenmesiyle elde edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 59,6 dır. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz 34 hasta içinde ameliyat sonrasında görülen en sık komplikasyon yara yeri enfeksiyonu ve ateşti. Bin mL'den fazla kanama gözlenen 19 hastaya postoperatif yoğun bakım gereksinimi olmuştur. Eşlik eden hastalık varlığı, özellikle DM, karaciğer hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar, 1000 mL'den fazla kanama olması ve 2 üniteden fazla ES ve TDP kullanımı mortalite ve morbiditeyle ilişkili bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this propective study, we aimed to evaluate the factors had a role in the morbidity and mortality of the patients operated for liver tumor between 1 January 2008 and 31 December 2009 in the Cerrahpasa School of Medicine, University of İstanbul. Thiry four patients, with an age range between 19 and 82, operated for liver tumor were included in this study. The documentation of all patients were analyzed prospectively, by using standart forms that filled. The median age of the patients is 59,6. Fever and wound infection were the most frequent complication among the our 34 patients. Nineteen of patients depent on intensive care unit that have hemorrhage more than 1000 mL. Comorbidity, especially DM, cardiovascular and liver disease, hemorrhage more than 1000 mL, usage of red-blood-cell consantration and freh frozen plasma more than 2 units are the most important factors in the mortality and the morbidity.