Erişkin ağır hemofili hastalarında yaşam kalitesi
Health-related quality of life in adults with severe haemophilia
  1. Tez No: 336428
  2. Yazar: DERAM BÜYÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BAŞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Giriş: Hemofili, X kromozomuna bağlı kalıtım gösteren bir pıhtılaşma hastalığıdır. Hafif hemofili'de faktör düzeyi % 5-40, orta hemofili'de faktör düzeyi % 1-5, ağır hemofilide faktör düzeyi < % 1'dir. Ağır hemofili hastalarında kanamaların % 80'i muskuloskeletal sistemde olur. Tekrarlayan eklem içi kanamalara bağlı olarak gelişen hemofilik artropati hemofilinin en ağır, en fazla sakat bırakan ve pahalı komplikasyonudur. Hemofilik artropati, erişkin hemofili hastalarında yaşam kalitesini belirleyen en önemli etkendir.Metod: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda takip edilen, faktör düzeyi < %1 olan 65 ağır hemofili hastası çalışmaya alındı. 53 sağlıklı erkek hasta, kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalara ve sağlıklı kontrollere SF-36, MDHAQ sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi anketleri verilerek doldurmaları istendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hemophilia is an X-linked hereditary disease. Mild hemophilia is defined by factor levels between % 5-40, moderate hemophilia %1-5, and severe hemophilia < %1. Nearly % 40-60 of the patients have the severe form of the disease. Eighty percent of hemorrhages occur in the musculo-skeletal system. Hemophilic joint disease secondar to recurrent hemarthroses remains one of the most disabling and expensive complications of hemophilia. Hemophilic arthropathy is the most important factor that designates the health- related quality of life.Methods: A total of 65 adult patients with severe hemophilia treated in Cerrahpaşa Medical School, Hematology Outpatient Clinic were available for this study. 53 male healthy volunteers were normal controls. All subjects were asked to complete the health related-quality of life questionnaires: SF-36 and MDHAQ.Mann-Whitney U test was used for statistical analysis.