Takayasu arteriti hastalarında spondilartropati sıklığı
Ankylosing spondylitis associated with takayasu arteritis
- Tez No: 336429
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİ ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
AMAÇ:Takayasu arteriti olan hastalarda olgu bildirisi olarak sakroiliit varlığı bildirilmiş olmasına rağmen, bu hastalarda ankilozan spondilit (AS) sıklığını araştıran bir araştırma daha önce yayımlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı Takayasu arteritli hastalarda ankilozan spondilit sıklığını belirlemektir.YÖNTEM:Kliniğimizde Takayasu arteriti tanısıyla takip edilen ve ACR kriterlerini dolduran bütün hastalar çalışmaya alındı. 114 Takayasu hastası ile birlikte kontrol grubu 77 romatoid artrit (RA) değerlendirildi. Hastalarda AS taramak amacıyla daha önce güvenilirliği denenmiş olan ve inflamatuar bel ağrısı, kalça ağrısı, sabah sertliği, artrit, topuk ağrısı varlığını sorgulayan bir anket yapıldı. Ankette sorulardan en az birine olumlu yanıt veren hastalar kliniğimize davet edilerek fizik muayeneleri yapıldı ve pelvis grafileri çekildi. Grafiler deneyimli üç romatolog tarafından farklı iki günde, hastaların tanılarına ve birbirlerinin değerlendirmelerine kör olarak okundu. Pozitif kontrol grubu olarak 32 AS hastasına ait pelvis grafisi de değerlendirildi. Modifiye New York kriterlerine göre yapılan 6 değerlendirmeden en az 3'ünde iki taraflı 2. derece veya tek taraflı 3.-4. derece olarak değerlendirilen grafiler sakroiliit olarak kabul edildi.SONUÇLAR:Toplam 114 Takayasu hastasının 8 inde (%7) sakroiliit saptandı. Bunların ikisinde eşlik eden Crohn hastalığı da vardı. Kontrol grupları arasında RA hastalarında 2/77 (%3) ve AS hastalarında 31/32 (% 97) bilateral evre2 ve üzeri sakroiliit saptandı. Grafilerin yorumunda gözlemcilerin hem birbirleri ile hem de kendi içlerinde uyumu iyiydi (kappa: gözlemciler arası 0.89, 0.89, 0.69 ve gözlemciler içi 0.93, 0.69, 0.71).TARTIŞMA:Takayasu arteriti hastalarında ankilozan spondilit görülme sıklığı %7'dir. Bunların bir kısmına Crohn hastalığı da eşlik etmektedir. Büyük çaplı damarları tutan bir vaskülit olan Takayasu arteritinde ankilozan spondilit ve Crohn hastalığı'nın normal populasyona oranla daha fazla görülmesi patogenezde olası ortak inflammatuar yolların rol aldığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:A number of case reports have been published on the association of Takayasu arteritis with ankylosing spondylitis. The aim of this study is to formally evaluate Takayasu patients for ankylosing spondylitis (AS).METHODS:All patients who were followed with a diagnosis of Takayasu arteritis in our clinic were evaluated. Apart from the 114 Takayasu patients who fulfill ACR criteria, 77 rheumatoid arthritis and 32 AS patients were included as controls. Patients were questionned for inflammatory back pain, arthritis and heel pain with a previously validated questionnaire for screening sero negative spondylarthropathies . Patients who gave an affirmative answer to at least one of the questions were further evaluated with physical examination and sacroiliac radiograms. Radiograms were evaluated twice on 2 seperate days by 3 rheumatologists blinded to each others observations and graded according to modified New York criteria. Patients who had bilateral grade 2 or unilateral grade 3 or 4 sacroiliitis on at least 3 of 6 observations were diagnosed as ankylosing spondylitis.RESULTS:Among the 114 patients with Takayasu arteritis 14 had died. Two of these patients had been diagnosed as AS, and one of them also as Crohn?s disease before they died. Among the remaining 100 patients 3 already had a diagnosis of AS, one of them with accompanying Crohn?s disease. We were able to reach 77 of the remaining 97 patients. 41 gave an affirmative answer to at least one of the questions. 37 of these 41 patients agreed to come to the clinic for further evaluation. Three of these 37 patients had scaroiliitis. One of them had a diagnosis of Crohn?s disease. Among the controls 2/77 RA (3%) patients and 31/32 (97%) AS patients had sacroiliitis. Among the 114 patients with Takayasu arteritis a total of 8 (7%) patients had ankylosing spondylitis. Two of them were known to have Crohn?s disease. None of the remaining 5 patients had symptoms related to Crohn?s disease. The inter and intra-observer reliability of reading the sacroiliac radiograms was good. (kappa: inter-observer 0.89, 0.89, 0.69 and intra-observer 0.93, 0.69, 0.71)CONCLUSION:The frequency of ankylosing spondylitis is increased in Takayasu arteritis. The association seems to include Crohn?s disease in at least some of the patients. Possible common inflammatory pathways will be the subject of further studies.