Septorinoplasti ameliyatlarında konka girişimlerinin nazal fonksiyon üzerine etkileri
The effect of inferior turbinate reduction during septorhinoplasty operation on nasal function
- Tez No: 336433
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Septorinoplastide konka müdahalesinin nazal fonksiyon üzerine etkisini değerlendirdiğimiz çalışmamıza 32 hasta dahil edilmiştir. Septorinoplasti ameliyatında konka cerrahi müdahalesi yapılan grup (Grup 1) 9 erkek (%52,9) ve 8 kadın (%47,1) hasta olmak üzere toplam 17 hasta ve konka cerrahi müdahalesi yapılmayan grup (Grup 2) 9 erkek (%60) ve 6 kadın (%40) hasta olmak üzere toplam 15 hastadan oluşmaktadır. Hastaların hiçbirisinde önceden uygulanan nazal cerrahi, septum perforasyonu veya komorbid hastalık yoktu. Cerrahi girişim öncesinde ve sonrasında her hastaya burun tıkanıklığı şikayetlerini, her bir nazal kavite için ayrı ayrı olacak şekilde, 10 puanlık bir skala üzerine işaretlemeleri istenmiş ve vizüel analog skala (VAS) oluşturulmuştur. VAS değerleri hem topikal dekonjestan öncesi hem de sonrasında alınmıştır. Prick testi sonuçlarına göre hiçbir hastada alerjen hassasiyeti bulunmamıştır. Cerrahi öncesinde ve sonrasında burun tıkanıklığının objektif olarak değerlendirilmesi amacıyla akustik rinometri (AR) testi uygulanmıştır. Akustik rinometride nostrilden 2,2 ve 5,4 cm uzaklıklardaki kesit alanları (Ortalama kesit alanı [OKA]1 ve 2) ve hacimler (VOL1 ve 2), her bir nazal kavite için ayrı ayrı ve hem dekonjestan öncesi hem de sonrasında değerlendirilmiştir. Preoperatif ve postoperatif konka müdahalesi yapılan ve yapılmayan gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı (p > 0,005) tespit edilmemiştir. Konka müdahalesi yapılan grubun preoperatif ve postoperatif VAS değerindeki değişimler karşılaştırıldığında, hem dekonjestan öncesi hem de sonrasında VAS değerinin sol ve sağ tarafta cerrahi sonrasında azalmış olduğu görülmektedir. Bu değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p < 0,005) tespit edilmiştir. AR'de elde edilen hacim değerlerindeki değişikliklere gelince, VOL1 değerleri hem solda hem de sağda cerrahi sonrasında cerrahi öncesine göre daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, sadece sağ taraftaki VOL1 değerinin cerrahi sonrasındaki artışı istatistiksel anlamlı (p:0,001) bulunmuştur. Konka müdahalesi yapılmayan grupta ise VAS değerindeki değişimler karşılaştırıldığında, hem dekonjestan öncesi hem de sonrasında VAS değerinin sol ve sağ tarafta cerrahi sonrasında azalmış olduğu görülmekle birlikte sadece sağ taraftaki değişimler, hem dekonjestan öncesi hem de sonrasında istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p < 0,005) tespit edilmiştir. Bu grubun AR sonuçlarında düzelme tespit edilmiş olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Sonuç olarak; yapılan SRP ameliyatlarında estetik kaygı yanında foksiyonda göz önünde bulundurularak konka müdahalesi yapılma gerekliliği kanısına tam olarak varılamamıştır. Yapılan diğer çalışmalarda buna paralel sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done to evaluate the effect of inferior turbinate reduction during septorhinoplasty operation on nasal function. 32 patients who were randomly assigned into two groups were included in this study. Group (group 1) who received inferior turbinate reduction during rhinoplasty operation consisted of 17 patients (9 males and 8 females) and the group (group 2) consisted of 15 patients (9 males and 6 females) without inferior turbinate reduction.Nasal surgery was not implemented to any of the patients previously and septal perforation or comorbid conditions were not found previously. Before and after surgical intervention, each patient was asked to tick off their complaints about nasal obstruction as separately for each of the nasal cavity on a 10-point scale and visual analogue scale (VAS) was created. Before and after the topical decongestant, VAS values were taken. According to the results of prick tests, allergen sensivity were not found in the patients. Before and after surgery, acoustic rhinometry (AR) was applied in order to evaluate the nasal congestion objectively. Before and after the decongestant application, cross-sectional areas (mean cross-sectional area [MCA] 1 and 2) that are in the distances of 2,2 and 5,4 cm behind the nostril in acoustic rhinometry and the volume (VOL1 and 2) were evaluated separately for each nasal cavity.In the comparison between groups with preoperative and postoperative concha treatment, statistically significant (p > 0,005) was not detected. When the changes in preoperative and postoperative VAS values of the group with the implementation of concha treatment were compared, both before and after decongestant, it was seen that VAS value was decreased in the left and the right side after the surgery. These changes were found statistically significant (p < 0,005). As for the changes in the volume values obtained AR, VOL 1 values were found higher than on the left and the right postoperative than pre-surgery. On the other hand, increase of VOL 1 value was found statistically significant (p: 0,001) only in the right side after surgery. When changes in the value of VAS were compared in the group without the concha treatment, both before and after decongestant it was seen that values of VAS decreased in the left and right sides after surgery. Moreover changes were found statistically significant (p < 0,005) in only the right side, both before and after the decongestant. Although improvement was found in AR results of this group, it was not statistically significant.As a result, in the SRP operations, turbinoplasty should be implemented by taking into account the function as well as aesthetic concern.However it is not recommended strongly.Parallel results were obtained in other studies that were carried on.