Septorinoplasti ameliyatlarında sfenopalatin ganglion blokunun intraoperatif remifentanil tüketimi ve postoperatif ağrıya etkileri
The effect of sphenopalatine ganglion block on intraoperative remifentanil consumption and postoperative pain in septorhinoplasty surgery
  1. Tez No: 860492
  2. Yazar: ŞÜHEDA DEMİROK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESURE GÜL NİHAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Septorinoplasti, burnun hem fonksiyonel hem de estetik sorunlarını düzeltmeyi amaçlayan yaygın bir cerrahi prosedürdür. Ancak, bu prosedürle ortaya çıkabilen postoperatif ağrı ve rahatsızlık, hastaların fonksiyonel iyileşmesini, memnuniyetini ve genel yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, septorinoplasti cerrahisinde uygulanan SPGB'nin peroperatif ağrı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilen tek merkezli bir retrospektif kohort analizi yapılmıştır. Çalışmanın primer amacı, septorinoplasti geçiren hastalarda SPGB uygulanmasının, intraoperatif remifentanil tüketimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. İkincil amaçlar arasında intraoperatif vital bulgular, postoperatif ağrı seviyeleri, ek analjezik kullanımı, hasta ve cerrah memnuniyeti, opioid ilişkili komplikasyonlar ile SPGB ilişkili advers olayların incelenmesi yer almaktadır. Bu çalışma, toplamda 100 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. SPGB uygulanan grupta, intraoperatif remifentanil tüketimi anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Cerrahi alan kanaması ve cerrah memnuniyeti açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Opioid ile ilişkili yan etkilerde fark görülmezken, SPGB uygulanmayan grupta analjezik gereksinimi ve kurtarma analjeziği ihtiyacı daha yüksek bulunmuştur. Hasta memnuniyeti düzeyi SPGB uygulanan grupta anlamlı olarak yüksektir. Postoperatif ilk 2 saatte SPGB uygulanan gruptaki hastaların ağrı skorları daha düşüktür, ancak sonraki saatlerde farklılık gözlenmemiştir. Septorinoplasti cerrahisi geçiren hastalarda transnazal kateter ile lokal anestezik damlatılarak uygulanan SPGB'nin intraoperatif opioid tüketimini azaltmasının yanında, postoperatif ağrı üzerine olumlu etkileri nedeniyle klinikte güvenli ve etkili olarak kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Septorhinoplasty is a common surgical procedure that aims to correct both functional and aesthetic problems. However, postoperative pain and discomfort that may occur following this procedure can negatively impact patients' functional recovery, satisfaction, and overall quality of life. This study aims to investigate the effect of SPGB applied in septorhinoplasty surgery on peroperative pain. Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine Göztepe Prof. Dr. A single-center retrospective cohort analysis was conducted at Süleyman Yalçın City Hospital. The primary aim of the study is to investigate the effect of SPGB application on intraoperative remifentanil consumption in patients undergoing septorhinoplasty. Secondary objectives include examining intraoperative vital signs, postoperative pain levels, additional analgesic use, patient and surgeon satisfaction, opioid-related complications, and SPGB-related adverse events. This study was conducted on 100 patients in total. Intraoperative remifentanil consumption was found to be significantly lower in the SPGB group. There was no significant difference between the groups in terms of surgical site bleeding and surgeon satisfaction. While there was no difference in opioid-related side effects, the analgesic requirement and the need for rescue analgesia were found to be higher in the group without SPGB. The patient satisfaction level is significantly higher in the SPGB applied group. Pain scores of patients in the SPGB group were lower in the first 2 hours postoperatively, but no difference was observed in the following hours. We believe that SPGB, applied transnasally via a catheter instillation in patients undergoing septorhinoplasty surgery, can be used safely and effectively in the clinic due to its positive effects on postoperative pain, as well as reducing intraoperative opioid consumption.