Septorinoplasti ameliyatlarında spreader greft uygulamasının nazal fonksiyon üzerine etkisi
Nasal function after spreader graft application in septorhinoplasty
  1. Tez No: 337804
  2. Yazar: MARLEN MAMANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Septorinoplastinin nazal fonksiyon üzerindeki etkisini değerlendirdiğimiz çalışmamıza 30 hasta dahil edilmiştir. 17?si erkek, 13?ü bayan olan 30 hastanın ortalama yaşı 30 ± 10 idi. Hastaların hiçbirisinde önceden uygulanan nazal cerrahi veya komorbid hastalık yoktu. 30 hasta grup 1 ve grup 2 olarak iki gruba aynı sayıda ayırıldı. Grup 1 hastalarına spreader greftleri uygulanmadı, grup 2 hastalarına bilateral spreader greftleri uygulanmıştır. Burun tıkanıklığının objektif değerlendirilmesi amacıyla akustik rinometri testi uygulanmıştır, şikayetleri değerlendirmek için 10 puanlık VAS kullanılmıştır. Akustik rinometride ortalama kesit alanı 1-2 ve hacimler 1-2 olarak, her bir nazal kavite için ayrı ayrı ve dekonjestan öncesi-sonrası değerlendirilmiştir. Cerrahiden 6 ay sonra ortalama VAS değerleri dekonjestan öncesi ve sonrası anlamlı olarak azalmış bulunmuştur. Akustik rinometride grup 1 hastalarında preoperatif ve postoperatif dönem dekonjestan öncesi sol VAS değerleri anlamlı değil, sağ VAS değerleri dekonjestan öncesi anlamlı değil fakat dekonjestan sonrası anlamlı olarak elde edilmiştir. Preoperatif ve postoperatif sol OKA 1 dekonjestan öncesi anlamsız dekonjestan sonrası anlamlı, OKA 2 değerleri dekonjestan öncesi anlamlı dekonjestan sonrası anlamlı değil olarak tespit edilmiştir. Sağ OKA 1 ve OKA 2 dekonjestan öncesi-sonrası anlamlı olarak elde edilmiştir. Grup 2 hastalarında sağ ve sol VAS, OKA 1, OKA 2 değerleri dekonjestan öncesi-sonrası anlamlı olarak görülmüştür. Septorinoplasti sonrasında hastaların önemli bir kısmında burun tıkanıklığı hissi subjektif olarak azalmış ve bu değişiklikler AR bulgularından en önemlisi olan OKA 1 değerlerine yansımıştır. Grup 2 hastalarının ortalama değerleri grup 1 hastalarının değerlerine göre bilateral VAS ve sol OKA 1-2 değerleri anlamlı, ancak sağ OKA 1-2 değerleri istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
30 patients were included in our study evaluating the effect of using spreader grafts in septorhinoplasty on nasal function and were divided in to two groups. In Group 1 where were 15 patients we didn?t put spreader grafts, in Group 2 15 patients we put spreader grafts bilateraly. The median age of 30 patients of whom 17 were males, 13 females was 30 ± 10. None of the patients had a history of previous sinonasal surgery or co-morbid disease. For evaluation of nasal obstruction we used on a 10 point scale (VAS), which was taken before and after decongestion. Acoustic rhinometry was performed, both before and after surgery, to objectively evaluate the nasal obstruction. Mean crossectional areas (MCA) and corresponding volumes (VOL) were taken for each nasal cavity both before and after decongestion. On sixth month after surgery VAS means were increased statistically significant. We reached those means in first group: Mean left VAS values before and after decongestion decreased significantly, right VAS before decongestion decreased, after decongestion increased after 3 months following surgery. The change of left MCA 1 values following surgery didn?t reach statistical significance before decongestion and reached after decongestion, MCA 2 reached before decongestion and didn?t reach after decongestion. In the second group mean right and left VAS, MCA 1, MCA 2 increased before-after decongestion. The nasal obstruction subjectively decreased following septorhinoplasty in the first group patients, and all of means increased in the second group.