Behçet sendromu tanılı hastalarda venöz hastalığın şiddetinin değerlendirilmesi
Venous severity assessment in Behçet's syndrome
  1. Tez No: 336442
  2. Yazar: OSMAN SERDAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Behçet Sendromu tanılı hastalarda venöz hastalığın şiddetinin değerlendirilmesiGiriş:Behçet Sendromu'nda (BS) en sık görülen vasküler tutulum alt ekstremite derin ven trombozudur (DVT). Bu durumun klinik ve ultrasonografik değerlendirilmesi ile ilgili bilgilerimiz kısıtlıdır. Biz bu çalışmada, DVT'si olan BS tanılı hastalar ile uygun kontrol grupları arasındaki klinik özellikleri ve ağırlık skorunu değerlendirdik.Hastalar ve Metod :BS tanılı DVT'si olan 95 hasta (88 Erkek/7 Kadın) ve DVT'si olmayan 69 hasta (59 Erkek/10 Kadın) çalışmaya alındı. Ek olarak Kalp-Damar Cerrahisi Polikliniği'nde takip edilen BS tanısı olmayan fakat DVT'si olan 56 hasta (32 Erkek/24 Kadın) kontrol grubu olarak çalışmaya eklendi. Kronik venöz yetmezliğin ağırlığını belirlemek için; damar cerrahlarının sık kullandıkları Venöz Şiddet Değerlendirmesi ve Klinik-Etyolojik-Anatomik ve Patofizyolojik sınıflama (CEAP) metodunu kullandık. Ayrıca klodikasyon, Rose Anketi ile sorgulandı. DVT'si olan tüm hastalar Doppler USG ile değerlendirildi ve hasta dosyalarındaki mevcut olan ilk Doppler USG ile karşılaştırıldı.Bulgular:DVT'li BS tanısı olan hastalarda, DVT'li BS tanısı olmayan hastalara oranla hem klinik hem de radyolojik olarak anlamlı bir şekilde daha ağır hastalık mevcuttu. Klinik şiddeti değerlendirmede kullanılan her iki yöntem de radyolojik sınıflama yöntemleri ile uyumlu bulundu. BS hastalarında en sık tutulan venler, popliteal ve femoral venlerdi. Tutulan ven sayısı BS hastalarında daha fazlaydı [BS (+): 4.6 ± 2.6 vs BS (-): 3.3 ± 2.3, (P=0.004)]. BS hastalarında ayrıca %17 oranında ülser, %36 oranında klodikasyon gözlendi. İlk ve son USG karşılaştırıldığında; DVT başlangıçta %34 bilateraldi ancak takip sonunda bu oran %65'e çıktı.Sonuç:Venöz tromboz, BS tanılı hastalarda diğer nedenlere bağlı trombozlara oranla çok daha ağır seyretmektedir. Venöz Şiddet Değerlendirmesi ve CEAP DVT'si olan BS tanılı hastalarda yararlı değerlendirme metodudur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYVenous Severity Assessment in Behçet's SyndromeObjectives:Lower extremity venous thrombosis (LEVT) is the most common type of vascular involvement in Behçet?s syndrome (BS). Little data is available on its clinical and ultrasonographic (USG) evaluation. We assessed clinical characteristics and severity scores among BS patients with LEVT and controls.Patients and Methods:We studied 95 (88 M / 7 F) BS patients with LEVT and 69 (59 M / 10 F) BS patients without LEVT. Also 56 (32 M / 24 F) non?BS patients with LEVT who were followed by the vascular surgery outpatient clinic were included. Venous severity was assessed using venous clinical severity scoring (VCSS) and clinical etiologic anatomical pathophysiological (CEAP) classification used frequently by vascular surgeons to determine the severity of chronic venous insufficiency (1). Claudication was assessed by Rose questionnaire (2). Also venous Doppler USG was done to all patients with LEVT and its findings were compared retrospectively to the first available Doppler USG in patient?s charts.Results:BS patients with LEVT had significantly more severe disease in every aspect compared to non-BS patients with LEVT. Popliteal and femoral veins were the most commonly involved veins among both BS and non-BS patients with LEVT. The mean number of thrombosed veins was significantly higher among BS patients (4.6 ± 2.6) than non-BS patients (3.3 ± 2.3) (P=0.004). Among BS patients with LEVT, ulceration was observed in 17%, while claudication in 36%. When initial and final Doppler USG images were compared, it was seen that thrombotic involvement was mostly unilateral at the beginning while it became mostly bilateral by the end of the follow-up.Conclusions:Venous thrombosis due to BS run a more severe disease course compared to those due to non-BS causes. VCSS and CEAP seem to be useful assessment tools in BS.