Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların demografik özellikleri: Retrospektif 5 yıllık poliklinik değerlendirmesi
Demographic features of sexually tramsmitted diseases: 5-years retrospective evaluation of outpatient
  1. Tez No: 336446
  2. Yazar: GÜRKAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Demografi, Dermatoloji, Demography, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Cinsel ilişki ile bulaşan infeksiyonların tüm dünyada çeşitli coğrafik bölgelerdeki sıklığı konusunda farklı sonuçlar bildirilmektedir.Bu çalışmada Kasım 2007-Aralık 2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar arasından cinsel ilişki ile bulaşan infeksiyonların demografik özelliklerini araştırdık. Anogenital siğil, herpes genitalis, genital molluskum kontagiyozum, sifiliz, granüloma inguinale, lenfogranüloma venereum, pedikülozis pubis ve ulkus molle tanısı alan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi.Bu hastalıklar arasında anogenital siğil en fazla tanı alan (%0,46) cinsel ilişki ile bulaşan hastalık idi. Daha sonra sırasıyla herpes genitalis (%0,069), genital molluskum kontagiyozum (%0,037) ve sifiliz (%0,026) gelmekte idi. Granüloma inguinale, lenfogranüloma venereum, pedikülozis pubis ve ulkus molle tanısı alan hasta kaydı bulunamadı. Bu hastalıklar sıklıkla genç erişkin yaş gruplarında görülmekte idi.Çalışmamıza dahil edilen hastalıkların dermatolojik hastalıklar içindeki sıklığını tahmin ettiğimizden düşük bulduk. Cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalığı olan bireyler Deri ve Zührevi Hastalıklar kliniğinden başka Üroloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine başvurmaktadırlar. Bu yüzden epidemiyolojik verileri doğru değerlendirebilmek için tek bir klinik bazında yapılan çalışmaların yetersiz olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Incidence of sexually transmitted infections in various geographic regions are reported different results all over the world.In this study, we investigated the demographic features of sexually transmitted infections among patients who referred I.U. Cerrahpaşa Medical Faculty Dermatology and Venerology Department outpatient clinic from November 2007 to December 2011. Patients with diagnosed anogenital wart, herpes genitalis, genital molluscum contagiosum, syphilis, granuloma inguinale, lymphogranuloma venereum, pediculosis pubis and ulcus molle were retrospectively evaluated. Anogenital wart (0,46%) was the most commonly diagnosed sexually transmitted infection. Subsequently herpes genitalis (0,069%), genital molluscum contagiosum (0,037%) and syphilis (0,026%) were seen respectively. Patient?s records with diagnosed granuloma inguinale, lymphogranuloma venereum, pediculosis pubis and ulcus molle were not found. These diseases are often seen in young adult age groups.The prevalence of the diseases included in this study among dermatological diseases was lower than we thought. Individuals who have a sexually transmitted disease are consulted to Urology clinics and Obstetrics and Gynecology clinics other than Dermatology and Venerology Department. Therefore, we think it would be insufficient of trials conducted on the basis of a single clinic in order to evaluate the epidemiological data correctly.