Santral venöz kateter takılan hastalarda gelişen komplikasyonlar
Complications in patients with central venous catheterisation
  1. Tez No: 336447
  2. Yazar: NEBİ SERKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Kateter Ünitesinde uygulanan santral venöz kateterlerin işlem başarısını ve işlem sırasında ve sonrasında neden olduğu komplikasyonları ve ilişkili faktörleri ortaya koymaya çalıştık.HASTALAR VE YÖNTEM:Çalışmamıza Ocak 2006 - Aralık 2011 tarihleri arasında Nefroloji Bilim Dalı Kateter Ünitesi' nde santral venöz kateter takılan hastalar dahil edildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi otomasyon sistemindeki kayıtlar ve epikrizleri incelendi Hastanın yaşı, cinsiyeti, uygulanan kateterin cinsi, hangi damara ve hangi tarafa takıldığı, kateterin ne amaçla takıldığı, kaçıncı ponksiyonda takılabildiği, primer hastalıkları hakkında veri toplandı. Protrombin zamanı, INR, aPTT, trombosit sayısına bakıldı ve gelişen komplikasyonlar tespit edildi. .BULGULAR:Çalışmada, 555 hastaya takılan 720 kateter hakkında veri toplanmıştır. Hastaların % 56,4' ü erkek, % 43,6' sı kadındı. Ortalama yaşları 50 ± 17,9 yıl, ortalama takip süreleri 31 ± 31 gündü. Onbeş kateter takılamamıştır. Geçici ve kalıcı kateter uygulamalarının her ikisinde de % 94,8' lik oranla tercih edilen yol, sağ internal juguler vendi. Kateterizasyon işlemi sırasında gelişen komplikasyonlar, kalıcı kateterlerde anlamlı olarak fazlaydı (p = 0.000) Kalıcı kateterlerde işlem esnasındaki komplikasyon oranı % 20,8 iken, geçici kateterlerde bu oran sadece % 4,4' tü. Kalıcı kateterler geçicilere kıyasla daha fazla aritmi (p = 0.011) ve major kanamaya (p = 0.01) neden olduğu tespit edildi. Ayrıca kalıcı kateterlerde başarısız işlem daha sıktı (p = 0.01). Geçici kateterizasyonda işlem başarısızlığı % 0,15 iken kalıcı kateterizasyonda % 6,44' tü. Ancak kalıcı kateterizasyon sonrasında komplikasyon gelişimi ortalama 19 gün sonra iken, geçici kateterizasyonda bu süre 13 gündü. Geçici kateterlerde enfeksiyon daha sık görülmekteydi (p = 0.03). Enfeksiyon oranı geçici kateterlerde % 10,1 , kalıcı kateterlerde % 4,4' tü. İşlem sonrasında gelişen komplikasyonların kateterizasyona neden olan primer hastalık (p = 0.00) ve buna eşlik eden hastalıklarla (p = 0.09) ilişkili olduğu saptandı. Primer ve ko morbid hastalıklardan maliniteler % 33,3, amiloidoz % 22,6, KBY % 30,8' lik komplikasyon oranlarıyla bu anlamlı farkın temel nedenleridir.SONUÇ:Santral venöz kateterizasyon uygun teknikle uygulandığı takdirde güvenli ve teknik başarısı yüksek bir yöntemdir. Gelişebilecek komplikasyonların göz önünde bulundurulması ve her hasta için uygun katateter tipinin seçilmesi risk / yarar açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND:In the study we aimed to investigate the complication that were associated with central venous catheterization.METHODS:In the study we examined central venous catheter that were placed in Cerrahpaşa Medical Faculty Nephrology Department between January 2006 ? December 2011. Data was collected prompt patient files. Database is electronic database of the hospital. The following complicated data were collected. Additionally hemostasis parameters were also collected. Patient age, sex, type of catheter, side of the catheter placement, cause of the catheterisation, member of puncture.RESULTS:We collected data on 720 catheters that were placed to 555 patients. ( male 56.4% ? female 43.6%, mean age 50 ± 17.9), mean follow-up 31 ± 31. The most common site of catheter placement was right internal jugular vein. Procedure related complications more common with permanent catheter (p=0.000). Permanent catheters at the time of operation complication rate was 20.8%, temporary catheter in this rate 4.4%. Failure of temporary catheterization procedure was 0.15%, permanant catheterization was 6.44%. However, after the development of complications lasting an average of 19 days after permanent catheterization was 13 days in this period temporary catheterization. Temporary catheter infections are more common (p = 0.03). Temporary catheter infection rate 10.1%, permanent catheter infection rate %4.4. Catheterization is the primary disease that causes complications after the procedure (p = 0.00) and the accompanying diseases (p = 0.09) was found to be associated with. Primary disease; malignancies 33.3%, amyloidosis 22.6%, CRF 30.8% had significant differences in complication rates are the main causes of this. Permanent catheter was aritmi, major bleeding more over. Unsuccessful placement more common. Late complications were more common with temporary catheters.CONCLUSION:In conclusion significant relation we collected imported information about the implication that were associated catheter placement. This information will be useful for the improvement future catheter placement.